در 50 سال گذشته طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده نشده است

به گزارش انوار بلاگ، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه در نتیجه پایش های ثبت شده تا کنون مشاهده نشده است.

در 50 سال گذشته طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده نشده است

مهران نظری مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در تبادل نظر با خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از ارومیه، با بیان اینکه شرایط دسترسی جزایر دریاچه ارومیه به گونه ای است که حالت قرنطینه ای برآن حاکم است و هیچ دام اهلی و یا ناقلی قادر به ورود به این جزایر نیست، گفت: موردی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه در نتیجه پایش های ثبت شده تا کنون مشاهده نشده است.

وی ادامه داد: از سال 1346 تا کنون طاعون نشخوارکنندگان کوچک در این پارک ملی مشاهده نشده، ولی در منطقه مراکان به دلیل احتمال شیوع تدابیر خاصی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: طبق هماهنگی های اجرا شده با اداره کل دامپزشکی استان مقرر شده تاواکسیناسیون دام های اهلی این منطقه و سایر منطقه ها حساس در اسرع وقت انجام شود.

نظری ادامه داد: پایش منطقه ها حساس ومنطقه های که احتمال شیوع وجود دارد به صورت مداوم انجام می شود تا در حد امکان از شیوع بیماری در صورت مشاهده جلوگیری شود.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با اسم طاعون بزی هم شناخته می شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیری بسیار بالا می باشد که نشخوار کنندگان کوچک و شتر ها را درگیر می نماید. علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ هم می شود.

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 11264

به "در 50 سال گذشته طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در 50 سال گذشته طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پارک ملی دریاچه ارومیه مشاهده نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید