درمان کرونا با ترکیب پادتن های تک دودمانی

به گزارش انوار بلاگ، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد ترکیب دو داروی پادتن های تک دودمانی، بار ویروسی کووید 19 را در افراد مبتلا به علائم خفیف تا متوسط این بیماری به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

درمان کرونا با ترکیب پادتن های تک دودمانی

به گزارش خبرنگاران، این داروها که پادتن های تک دودمانی (آنتی بادی های مونوکلونال) نامیده می شوند، پروتئین هایی هستند که در محیط آزمایشگاه به منظور تقلید از توانایی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس ها طراحی و ساخته شده اند. این پروتیین ها در اصل از آنتی بادی های انسانی در برابر ویروس ها الگو برداری می نمایند.

محققان در این مطالعه به 421 بیمار مبتلا به کرونای خفیف تا متوسط، تنها داروی bamlanivimab دادند یا این دارو را در ترکیب با داروی etesevimab به آنها ارائه دادند. 156 بیمار نیز دارونما دریافت کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که 11 روز پس از تزریق ترکیب آنتی بادی های مونوکال bamlanivimab و etesevimab، بار ویروسی بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری نبودند تا 20 درصد کاهش یافت. بار ویروسی به میزان ویروس ها در خون بیماران گفته می گردد.

این در حالی است که بیمارانی که تنها bamlanivimab و دارونما دریافت نموده بودند، کاهش در بار ویروسی آنها پس از 11 روز مشاهده نشد.

همچنین هیچ تفاوتی میان درمان های ارائه شده در این مطالعه از لحاظ کاهش علائم بیماری در هر یک از این گروه ها مشاهده نشد.

تمامی بیماران حاضر در این مطالعه گزارش دادند که علائم بیماری آنها برای چهار تا پنج روز ادامه داشت.

همچنین بیش از دو درصد از بیمارانی که درمان آنتی بادی دریافت نموده بودند به بستری شدن در بیمارستان احتیاج پیدا کردند که در مقایسه این میزان برای بیمارانی که دارونما دریافت نموده بودند، شش درصد بود.

با این حال کارشناسان اظهار می دارند که هنوز نحوه تاثیر این درمان ترکیبی بر علائم بیماری تعیین نیست و معلوم نیست که آیا این رویکرد می تواند به بیماران مبتلا به موارد شدید کرونا نیز یاری کند یا خیر.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به کووید 19، اواسط ماه دسامبر 2019 میلادی (24 آذر 1398) در شهر ووهان در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در روز 30 دسامبر سال 2019 میلادی (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین بیان کرد.

مشروح این مطالعه در نشریه JAMA منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8022

به "درمان کرونا با ترکیب پادتن های تک دودمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان کرونا با ترکیب پادتن های تک دودمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید