خبرنگاران شهرداری سیلاب احتمالی در کرمان را کنترل می نماید

به گزارش انوار بلاگ، کرمان - خبرنگاران - معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان از تخلیه حدود 150 هزار مترمکعب آب به صورت کنترل شده از بند خاکی ده بالا اطلاع داد و گفت: شهرداری کرمان تا انتها بارندگی های پنج شنبه هفته جاری، سیلاب های احتمالی این رودخانه را کنترل می نماید.

خبرنگاران شهرداری سیلاب احتمالی در کرمان را کنترل می نماید

محمدعلی قنبری روز چهارشنبه با اعلام این خبر به تشریح شرایط بند خاکی ده بالا پرداخت و اضافه کرد: پس از بارندگی ها، این بند خاکی جهت ساخت سرریز، تحویل دستگاه های متولی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه آب های رودخانه منطقه ده بالا از سال های قبل در پایین دست این روستا، پشت یک خاک ریزِ با ارتفاع کم جمع می شد، توضیح داد: شهرداری کرمان با توجه به بارندگی های فروردین ماه سال گذشته و پیش بینی سرانجام خشکسالی ها، برای جلوگیری از ورود سیلاب ها به شهر کرمان و وارد شدن خسارت های جانی و اقتصادی به همشهریان، در آذرماه 98، با اجرای حدود 35 هزار مترمکعب خاک ریزیِ با تراکم در بالادست بند مذکور، نسبت به تقویت آن اقدام کرد.

معاون حمل ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان با بیان اینکه بند خاکی ده بالا در حریم شهر کرمان نیست لذا شهرداری کرمان وظیفه ای در این خصوص ندارد گفت: طی آذرماه سال گذشته به اتفاق معاون امور عمرانی استاندار کرمان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی مربوط، از محدوده ده بالا بازدید کردیم که در همان بازدید، پیشنهاد دادم در این منطقه سد خاکی بسازیم تا آب ها پشت این بند جمع گردد.

وی ادامه داد: در همان بازدید مقرر شد دستگاه متولی ضمن آنالیز و مطالعات لازم، این کار را اجرا نمایند، اما اقدامی انجام نشد.

قنبری با اشاره به بعضی نگرانی ها در مورد هجوم آب از سوی این منطقه با آغاز نخستین بارندگی در زمستان سال گذشته و آغاز ترسالی ها اضافه کرد: لذا با افزایش 35 هزار مترمکعب خاکریزی جلوی بند خاکی ده بالا، ارتفاع بند را افزایش دادیم و آن را تقویت کردیم گفت: با معاونت امور عمرانی استانداری هم در راستای درخواست از دستگاه های متولی برای احداث سرریز این بند خاکی مکاتبه کردیم که اقدامی انجام نشد.

وی با به بارندگی 24 فروردین ماه امسال نیز اشاره نمود و بیان داشت: کمتر از 24 ساعت، حدود 500 هزار مترمکعب آب پشت این بندِ بدون سرریز ذخیره شد لذا امکان تخریب بند وجود داشت.

معاون حمل ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان مطرح کرد: اگر این بند خاکی در آذرماه سال گذشته توسط شهرداری کرمان تقویت نشده بود، در بارندگی روز 24 فروردین امسال، ضمن تخریب بند، سیلاب ها وارد شهر شده و خسارت های فراوانی به خانه های شهروندان کرمانی وارد می شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به نشست اخیر ستاد مدیریت بحران استان کرمان اشاره نمود و گفت: در این نشست مقرر شد که شهرداری ضمن احداث سرریز موقت بند خاکی ده بالا، همچنین سیلاب های بارندگی های روزهای آینده (28 فروردین) را نیز کنترل کند، لذا در روز 25 و 26 فروردین، سرریز موقت این بند خاکی توسط شهرداری کرمان ساخته شد.

قنبری در مورد همکاری سایر دستگاه های اجرایی در تقویت بند خاکی ده بالا با قدردانی از همراهی معاون امور عمرانی استاندار در تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان گفت: باوجود اینکه بند خاکی ده بالا، خارج از محدودۀ شهر بود و شهرداری کرمان وظیفه ای برای ورود به خارج از محدوده شهر قرار ندارد، اما با توجه به نگرانی که وجود داشت، تقویت آن را در برنامه گذاشتیم، ضمن این که از معاون استاندار کرمان درخواست کردیم سایر دستگاه ها ضمن انجام وظیفه ذاتی خود، در این زمینه به شهرداری کرمان یاری نمایند.

وی ادامه داد: پس از آن، با هماهنگی معاونت امور عمرانی استانداری، بیل مکانیکی ارتش و یک بیل مکانیکی و بولدوزرِ بخش خصوصی به منطقه اعزام شد که همان روز نخست مشغول به کار بودند و ضمن تشکر مجدد از شرکت گاز و هلال احمر، این 2 نهاد نیز پمپ های جمع آوری آب را به یاری آوردند که با توجه به شرایط منطقه، مورد استفاده قرار نگرفت.

معاون حمل ونقل و امور زیربنایی شهردار کرمان اضافه کرد: شهرداری نیز 2بیل مکانیکی از بخش خصوصی و یک بیل مکانیکی از ماشین آلات سازمان عمران را به کار گرفت که این ماشین آلات و تمام پرسنل کارگری سازمان عمران، طی 2 روز گذشته مشغول فعالیت بودند.

وی گفت: در نشست فوق العاده ستاد مدیریت بحران استان کرمان همچنین بنا شد که آب منطقه ای برای انحراف جهت آب در پایین دست و اصلاح رودخانه، اقدام کند تا آب به داخل شهر وارد نگردد و در پایین دستِ بند خاکی پخش گردد.

قنبری ضمن تشکر مجدد از همکاری ستاد مدیریت بحران استان کرمان و دستگاه های مربوط، اظهار امیدواری کرد که با اقدامات صورت گرفته، در بارندگی های پیشِ رو، مسئله ای به وجود نیاید.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 20 خرداد 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 4021

به "خبرنگاران شهرداری سیلاب احتمالی در کرمان را کنترل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهرداری سیلاب احتمالی در کرمان را کنترل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید