تهیه نقشه باستان شناسی مرودشت

به گزارش انوار بلاگ، روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید خاطرنشان کرد که نقشه باستان شناسی دشت تاریخی مرودشت تهیه می گردد.

تهیه نقشه باستان شناسی مرودشت

مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت:

عملیات باستان شناختی به منظور تهیه نقشه ها و کاربردهای GIS در تحلیل الگوهای استقراری و پراکندگی محوطه ها در توالی و گاهنگاری دشت میانکوهی مرودشت شروع شد.

وی اضافه نمود که در مورد تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت، یکی از موضوعات مهم و اساسی که در دستور کار پایگاه میراث جهانی تخت جمشید قرار گرفته، تهیه نقشه باستان شناسی مربوط دشت مرودشت برای دستیابی به گستردگی حوزه فرهنگی این منطقه تاریخی است.

منفرد با تأکید بر اینکه تهیه نقشه باستان شناسی یکی از ضروریات این مجموعه جهانی و البته دشت تاریخی مرودشت است، گفت:

در حال حاضر برنامه ای که برای امسال طراحی شده تکمیل و تقویت بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید به وسیله دستیابی به داده هایی است که از این پژوهش ها حاصل می گردد که با وارد کردن دیتاهای مطالعات بر روی محیط و داده های باستان شناسی، نقشه مورد نظر به شکل کاربردی تهیه خواهد شد.

وحید بارانی کارشناس باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و سرپرست تیم مطالعات باستان شناسی دشت مرودشت نیز گفت:

هر چند در گذشته تحقیقات پژوهشی و میدانی پیرامون لایه های تاریخی و منظر فرهنگی این منطقه اجرا شده اما هیچکدام از آنها به صورت نقشه جامع در نیامده است که امیدواریم تهیه نقشه کامل این منطقه تاریخی و ارائه اطلاعات دقیق باستان شناسی از محوطه ها و بناهای واقع در دشت مرودشت، بتواند در تکمیل نقشه باستان شناسی کشور مؤثر واقع گردد.

محوطه های باستانی در جلگه مرودشت با توجه به پیشینه آنالیز های باستان شناختی و شناخت توالی گاهنگاری فارس، پراکندگی بیشتر از دوران پارینه سنگی میانه تا دروران اسلامی را در بر می گیرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 13170

به "تهیه نقشه باستان شناسی مرودشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه نقشه باستان شناسی مرودشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید