ترخیص خودروهای دپو شده باز هم به مشکل خورد

به گزارش انوار بلاگ، از بین خودروهای دپو شده در گمرکها که مجوز و شرایط ترخیص آنها در بهمن ماه از سوی دولت صادر شد، بیش از 1000 دستگاه ثبت سفارش نشده اند. نه تنها تا کنون اقدامی برای ثبت سفارش این دست از خودروها نشده بلکه گره های جدیدی نیز به این ماجرا اضافه شده است؛ بطوری که حتی انجام ثبت سفارش منوط به اخذ شناسه کالا نیز با حواشی همراه است.

ترخیص خودروهای دپو شده باز هم به مشکل خورد

به گزارش خبرنگاران، از چند سال پیش حدود 12 هزار و 261 دستگاه خودرو به تدریج وارد کشور شد که به دلایلی از جمله تغییر شرایط ارزی و همچنین ممنوعیت ثبت سفارش و واردات، ترخیص آنها متوقف و در گمرک ها، بنادر و مناطق دپو شد، اما در نیمه دوم سال گذشته و با مصوبه هیات دولت، 7153 دستگاه از آنها ترخیص و 5108 دستگاه دیگر به دلیل انتها مهلت معین شده و عدم حل و فصل مسائل مربوطه در گمرک ها باقی ماند که در بین آنها خودروهایی فاقد ثبت سفارش، آمریکایی، دارای پرونده قضایی یا حتی بدون این مسایل دیده می گردد. در نهایت با رایزنی های وزارت اقتصاد و گمرک، در انتها بهمن ماه سال گذشته هیات دولت تصمیم گرفت که مصوبه تحت شرایط خاصی تمدید و طی مهلت سه ماهه ای از ابتدای اسفند 1398 خودروها ترخیص گردد.

این در حالی است که از بین آنها 1100 دستگاه فاقد ثبت سفارش بوده و در زمان تمدید مصوبه، ارونقی- معاون فنی گمرک- گفته بود که برای ترخیص این قبیل خودروها احتیاج به باز شدن ثبت سفارش است، اما مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ثبت سفارش خودروهای فاقد ثبت سفارش مانده در گمرک را تایید نکردند که البته اخیرا طی مکاتباتی شرایطی برای ثبت سفارش تعریف شده که ظاهرا خود آن با موانعی روبرو است.

در هشتم اردیبهشت ماه طی نامه ای از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات به دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صمت تاکید می گردد که در پی تمدید بخشنامه ترخیص خودروهای دپو شده، ثبت سفارش این خودروها موکول به اخذ شناسه کالا است. اما این درخواست به این پاسخ منتهی شد که بخشنامه هیات وزیران در انتها بهمن ماه سال گذشته فقط حکایت از تمدید مهلت ترخیص خودروها داشته و پیرامون تایید ضوابط فنی مارک و مدل و به تبع آن تایید شناسه این گروه از خودروهای دپو شده هیچ گونه اشاره ای نشده است.

در حالی انجام ثبت سفارش منوط به داشتن شناسه کالا مورد پذیرش قرار نمی گیرد که خواسته می گردد چنانکه این موضوع ضرورت دارد که آنالیز و تایید ضوابط فنی مارک، مدل و شناسه خودروهای متقاضی در سامانه مجوزها و همچنین تایید پرونده در سامانه جامع تجارت از سوی وزارتخانه انجام گردد، باید نسبت به تهیه و ابلاغ دستورالعمل اجرایی در رابطه با ثبت سفارش جدید، ویرایش، تمدید، بانکی و بدون انتقال ارز انجام گردد.

اما این انتها ماجرا نبوده و مجددا از سوی دفتر مقررات و صادرات و واردات اعلام می گردد که ضروری است آنالیز و تایید ضوابط فنی و سایر موارد ارجاعی از سوی سامانه جامع تجارت از کانال دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه انجام گردد.

این مکاتبات در حالی اجرا شده و تکلیف ثبت سفارش خودروها معین نیست که مهلت ترخیص خودروها رو به انتها است و هنوز تصمیم جدیدی برای معین تکلیف ترخیص آنها گرفته نشده و ممکن است مهلت مصوبه هیات دولت بی نتیجه به انتها برسد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 4301

به "ترخیص خودروهای دپو شده باز هم به مشکل خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترخیص خودروهای دپو شده باز هم به مشکل خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید