بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه چیست ؟

به گزارش انوار بلاگ، در این مقاله می خواهیم به آنالیز بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه بپردازیم اما قبل از آن لازم می دانیم کمی درباره دنیا صحبت کنیم و شرایط را مورد آنالیز قرار دهیم.

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه چیست ؟

معمولاً بهترین رشته های دانشگاهی در کشورهای مختلف جهان بنا به اهمیت و برد کاری شان در کشور متفاوت است. بطور مطمئن در ایران شاغلین رشته های پزشکی بخصوص متخصصین این رشته درآمد خوبی دارند و معمولا رشته های پزشکی را جزء بهترین و بهترین رشته ها در ایران می دانند به همین منظور هم سالیانه تعداد متقاضیان این رشته ها بیش از بقیه است. ولی در کشورهای دیگر چون امریکا اینطور نیست و مهندسین مربوط به نفت و یا پتروشیمی پول بیشتری نصیب آنها می گردد.

در کشور امریکا رشته های پزشکی و زیر گروه های آن در رده های میانی درآمدی جامعه قرار دارند. همچنین رشته های دانشگاهی مهندسی نفت و گاز در صدر هستند هرچند که بالاترین درصد بیکاری حدود 7% را دارند. افرادی که در این رشته کار می نمایند باید توانایی تخصصی خوبی در استخراج و فرآیندهای آن داشته باشند و برای این رشته، دورۀ چهارسالۀ لیسانس کفایت می نماید.

پیش بینی می گردد که با اهمیتی که انرژی در صنعت و زندگی مردم در آینده دارد بیکاری این قشر از مهندسین کمتر گردد. در امریکا درآمد سالیانه مهندسین نفت در حدود 119،000 دلار در سال است که بالاترین درآمد نسبت به رشته های دانشگاهی دیگر به حساب می آید.

رشته های تحصیلی آمار، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی به ترتیب با حدود در آمدی 99،400 دلار ، 98،500 دلار و 95،300 دلار در سال بعد از رشته تحصیلی مهندسی نفت جای دارند و از درصد بیکاری حدود 2.3 % برخوردارند.

رشته های پزشکی و سلامت در آمریکا درآمدی در حدود 95،000 دلار در سال را دارند و رشته های تحصیلی ریاضیات کاربردی، زمین شناسی، مهندسی هسته ای، مهندسی کامپیوتر، علوم مالی، اقتصاد و مهندسی شیمی در ردیف های بعدی قرار دارند و درآمدی حدود 94،500 دلار تا 88،000 دلار را در سال را دارند.

آنالیز درآمدی رشته های دانشگاهی در کشور ترکیه

حال ببینیم پر درآمدترین رشته های تحصیلی در ترکیه کدام ها هستند؟ طبق آنالیز های اجرا شده از شرایط درآمدی رشته های تحصیلی در بارار کار کشور ترکیه، درآمد مهندسین نرم افزار و برنامه نویس حدود 7،500 دلار در ماه است در صورتیکه در ایران درآمد ماهیانه برنامه نویس حداکثر پنج میلیون تومان است، به عبارتی درآمد ماهیانۀ یک برنامه نویس در ترکیه 1.5 برابر درآمد سالیانه یک برنامه نویس در ایران است. پس در واقع یکی از بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه حساب می گردد.

رشته های پزشکی در ترکیه (عمومی و جراحی) و دندان پزشکی در ترکیه (ارتودونسی)، روانپزشکی با درآمدی بین 25،000 دلار تا 15،000 دلار ماهیانه در رتبه های اولیه در کشور ترکیه قرار دارند. رشته های مهندسی نفت، حقوق، حسابداری و مالی، فیزیک، مهندسی هوا فضا، مهندسی هسته ای، ریاضی، اداری و منابع انسانی، چشم پزشکی، روابط عمومی، کامپیوتر و برنامه نویسی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی هم در ردیف های درآمدی بعدی هستند که حدود درآمدی بین 14،000 تا 7،500 دلار را در ماه به خود اختصاص می دهند.

در همه کشورهای جهان، احتیاج بهداشت و سلامت مردم در اهمیت سیاست گذاری های مسئولین است مع الوصف رشته های تحصیلی پزشکی و زیر گروه های آن از نظر اشتغال و سطح درآمدی در موقعیت های بهتری نسبت به رشته های دیگر دانشگاهی است.

سازمان آموزش عالی ترکیه در جهت استاندارد سازی دانشگاه ها و موسسه های عالی ترکیه مطابق با قوانین اروپا و امریکا کوشش زیادی را به عمل می آورد و سعی می نماید رشته های تحصیلی برای جامعه کارآمد باشد و جزو بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه باشد و صرفاً یک مدرک تحصیلی نباشد.

دانشجویان کشورهای دیگر هم با توجه به کیفیت علمی و کاربردی دانشگاه های ترکیه، این کشور را برای تحصیل انتخاب می نمایند بطوری که دانشجویان در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی آمادگی خوبی برای بازار کار دارند. هرچند که دولت ترکیه پشتیبان مالی خوبی هم برای دانشگاه ها است و امکانات مناسبی را برای دانشجویان فراهم می نماید.

در کشور ما ایران، دانشگاه اعم از دولتی و غیر دولتی زیاد هست و رشته های تحصیلی فراوانی در این دانشگاه ها تدریس می گردد ولی بیشتر فارغ التحصیل های این دانشگاه ها به علت عدم کیفیت اموزشی و کاربردی نبودن آنها، آمادگی کافی برای حضور در بازار کار را ندارند و شاید مشوق شخصی هر دانشجویی در زمان تحصیل و بعد از آن بتواند راه گشای او برای ورود به شغل مورد علاقه اش باشد و موفقیتی نصیب وی کند.

در انتها، همانطوری که در بالا بیان شد کشور ترکیه در جهت ارتقاء سطح آموزشی و کاربردی بودن رشته های تحصیلی در بازار کار کوشش زیادی می نماید و از موقعیت آموزشی کشورهای پیشرفته علمی چون اروپا و امریکا، الگو می گیرد و این کار رمز موفقیت علمی، صنعتی و مالی ترکیه است. در این مقاله بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه را برایتان نام برده و توضیح دادیم تا بتوانید برای تحصیل خود در آنجا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: مجله سفر
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 8048

به "بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید