با صدای بلند افراد را بیدار کنیم چه می گردد؟!

به گزارش انوار بلاگ، بیدار کردن بعضی از افراد از خواب و جدا کردنشان از رختخواب کار سختی است و در صورتی که این کار به فرد دومی سپرده گردد، گاهی هر دو طرف را کلافه و با مشکل ایجاد می شوند.

با صدای بلند افراد را بیدار کنیم چه می گردد؟!

شاید شما و دوستانتان هم با این موضوع برخورد نموده باشید که بعضی از افراد به هنگام بیدار کردن فردی که از آن ها خواسته است راس ساعت مشخصی او را از خواب بیدار نمایند، با شوخی های عجیب و البته وحشتناک به این کار اقدام می نمایند.

ایجاد سر و صدای بلند و فریاد زدن از شوخی های نامناسب در هنگام بیدار کردن فردی است که به خواب رفته است.

بعضی از باورهای عامه در میان مردم درباره رابطه بیدار کردن افراد با صدای بلند با وقوع انواع سکته وجود دارد که در این گزارش در این کوشش هستیم تا صحت و سقم علمی آن را برای شما بیان کنیم.

باور عامیانه در خصوص خواب و فرآیند بیدار کردن دیگران مطرح است که اگر فرد را با صدای بلند از خواب بیدار کنیم، موجب سکته او می شویم.

به گفته پژوهشگران و روانشناسان بالینی بیدار کردن افراد با صدای بلند و با ترس عوارض متعددی به دنبال دارد اما نمی توان گفت که این اقدام موجب سکته می گردد.

پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب نیز بر این عقیده هستند که بروز سکته و حالاتی این چنینی در افراد به هنگام بیدار شدن با صدای بلند و غیر متعارف، مستلزم داشتن بیماریهای قبلی و زمینه ای است.

احسان شریفی پور متخصص مغز و اعصاب درباره عوارض بیدار کردن افراد با صدای بلند اظهار کرد: ترس ناگهانی و ترساندن افراد در هنگام خواب اثرات مخربی را به دنبال دارد و نباید به باورهای عوام در این مورد اهمیت داد.

او افزود: بیدار کردن افراد به طور ناگهانی و با صدای بلند در آن ها ترسی ایجاد می نماید که منجر به بروز عوارض خطرناک قلبی و عروقی خواهد شد. عوارض عصبی و اختلالات روانی هم از دیگر عوارض بیدار کردن افراد با صدای بلند است و نباید از آن چشم پوشی کرد.

شریفی پور یادآور شد: باور عامیانه مردم که می گویند اگر فردی را با صدای بلند از خواب بیدار کنیم احتمال سکته کردن او وجود دارد، از دیدگاه متخصصان و پزشکان مغز و اعصاب درست نیست و صحت ندارد.

او تاکید نمود: فرایند خواب و بیدار کردن افرادی که دارای بیماری های زمینه ای قلبی و عروقی بوده یا به دیگر اختلالات جسمی و روحی مبتلا هستند با سایر افراد متفاوت است و باید با دقت نظر بیشتری نسبت به بیدار کردن این افراد اقدام کرد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 7042

به "با صدای بلند افراد را بیدار کنیم چه می گردد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با صدای بلند افراد را بیدار کنیم چه می گردد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید