بازیگران بزرگی که هنوز طعم اسکار را نچشیده اند

به گزارش انوار بلاگ، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: چیزی حدود به 90 سال می گردد که هر ساله شاهد برگزاری مراسم اسکار هستیم، این مراسم به عنوان برجسته ترین رویداد سینمایی جهان شناخته می گردد و در 36 رده مختلف به عوامل فیلم، جایزه اهدا می گردد.

بازیگران بزرگی که هنوز طعم اسکار را نچشیده اند

از آنجایی که بیشتر عوامل فیلم را در پشت صحنه می بینیم بسیاری از این جایزه ها به کسانی داده می شود که ممکن است برخی از هواداران سینما این افراد را نشناسند، در این بین بازیگران هر فیلم نیز برای دریافت جایزه اسکار سالانه با هم رقابت می نمایند و با توجه به اینکه تمامی علاقه مندان سینما بازیگران حرفه ای را می شناسند، اهدای جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن یکی از هیجان انگیزترین قسمت های مراسم اسکار در هر سال است.

مراسم اسکار همانند سایر رویدادهای برجسته ای که در گوشه و کنار دنیا برگذار می شود برندگان زیادی دارد و جالب است بدانید والت دیزنی، به عنوان کسی شناخته می شود که بیشترین افتخار را در مراسم اسکار داشت، او در طول فعالیت هنری خود 26 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و 22 جایزه را به خانه برد.

در بین هنرپیشه ها نیز می توان به کاترین هپبورن اشاره نمود که 4 بار جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت نموده و 2 بار هم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به خانه برده است تا مجموعاً 6 بار افتخار دریافت اسکار را داشته باشد. این سکه روی دیگری نیز دارد و هنرپیشه های زیادی را شاهد هستیم که با توجه به اینکه تمام هنر خود را در فیلم ها به معرض نمایش می گذارند اما باز هم مورد بی مهری داوران اسکار قرار گرفته اند و تاکنون نتوانسته اند این جایزه مهم را از آن خود نمایند.

برای مثال می توان به لئوناردو دیکاپریو اشاره نمود که پس از سال ها در نهایت توانست در سال 2016 طلسم اسکار نگرفتنش را بشکند و برای بازی در فیلم از گور برخاسته جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد.

با این حساب از آنجایی که نود و یکمین جشنواره اسکار را در پیش رو داریم در ادامه می خواهیم با هم به هنرپیشه های بزرگی اشاره کنیم که تاکنون پیروز به دریافت جایزه اسکار نشده اند.

سام الیوت

انصافاً باید گفت هنرپیشه های زیادی را سراغ داریم که همواره مورد کم لطفی جشنواره اسکار قرار گرفته اند و به رغم اینکه هنر و استعداد خود را به دنیای سینما ثابت نموده اند باز هم خبری از جایزه اسکار در کارنامه آنها نیست. یکی از این هنرپیشه ها که وارد 74 سالگی اش شده و هنوز امید به دریافت جایزه اسکار دارد را می توان سام الیوت دانست.

سام الیوت بیشتر از 50 سال است که در پرده نقره ای حضور دارد، این بازیگر توانا برای اولین بار با بازی در فیلم A Star is Born توانسته است نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد شود. با نگاهی به کارنامه سام الیوت و بازی خیره نماینده او در فیلم هایی مانند بوچ کسیدی و ساندنس کید (Butch Cassidy and the Sandance kid)، لبوفسکی بزرگ و ما سرباز بودیم می توان گفت این این هنرپیشه واقعاً مستحق دریافت اسکار است و امیدواریم در نودمین اسکار شاهد دریافت این جایزه توسط سام الیوت باشیم.

آنت بنینگ

از دهه 80 میلادی تاکنون آنت بنینگ را در پرده نقره ای سینما شاهد بودیم و این هنرپیشه که به شصت سالگی رسیده است حدود 20 فیلم بلند در کارنامه اش دارد اما در این کارنامه تاکنون خبری از جایزه اسکار نبوده است.

ناگفته نماند آنت تاکنون چهار بار برای بازی در فیلم های کلاه برداران (The Grifters)، زیبای آمریکایی، جولیا بودن و بچه ها حالشان خوب است نامزد دریافت جایزه اسکار شده است اما هرگز بخت با او یار نبود تا این جایزه را به خانه ببرد. از آنجایی که فیلم گزارش (The Report) با شرکت آنت بنینگ، اخیراً توجه زیادی را به دنبال داشته است می توان گفت چه بسا که بخت با آنت یار بود و این بازیگر قدیمی و کهنه کار توانست در سال های آینده با بازی در فیلم های تاثیرگذارتری اولین جایزه اسکارش را به خانه ببرد.

ویل اسمیت

حتی افرادی که به سینما هم علاقه ندارند ویل اسمیت خنده رو و باانرژی را می شناسند، ویل اسمیت ابتدا با رپ خواندن سعی کرد اسم و رسمی برای خودش دست و پا کند و پس از مدتی به تلویزیون راه پیدا کرد. درنهایت نیز پله های پیروزیت را پشت سر گذاشت و به یکی از محبوب ترین هنرپیشه های سیاه پوست هالیوود تبدیل شد.

اگر نگاهی به کارنامه هنری ویل اسمیت داشته باشید بدون شک فیلم علی که به زندگی و مسابقات محمد علی کلی می پرداخت را به خاطر می آورد، فیلم معروف در جستجوی خوشبختی نیز یکی دیگر از آثار تاثر گذار ویل اسمیت است که در صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز این فیلم به دفعات پخش شد. بازی در این فیلم ها برای ویل اسمیت نامزدی جایزه اسکار را به دنبال داشت اما این هنرپیشه پرکار و بااستعداد پیروز نشد جایزه را به خانه ببرد.

در این بین به این نکته نیز باید اشاره کنیم که خوشبختانه ویل اسمیت هنوز در میانه راه زندگی خودش است و 50 سال بیشتر ندارد، با این حساب امیدواریم در آینده فیلم های بهتری از او ببنینیم و روزی را ببینیم که جایزه اسکار را دریافت می نماید.

گلن کلوز

گلن یکی دیگر از هنرپیشه های با استعداد هالیوودی است که حدود 30 فیلم را در کارنامه اش دارد اما این هنرپیشه بااستعداد تاکنون پیروز به دریافت جایزه اسکار نشده است. گلن کلوز همانند سایر هنرپیشه های بزرگی که در این لیست به آنها اشاره می کنیم حدود 7 مرتبه نامزد دریافت جایزه اسکار شده است اما تمامی این موارد به درهای بسته خورد و با ناکامی روبرو شد.

فیلم دنیا به گفته گارپ (The World According to Garp) محصول سال 1983 را می توان یکی از درخشان ترین هنرنمایی های گلن کلوز نام برد، این فیلم و دیگر آثاری که گلن در آنها حضور داشته، جایزه های زیادی را برای این هنرپیشه به دنبال داشته است اما با کمال تأسف باید گفت گلن کلوز هنوز دستش به جایزه اسکار نرسیده است.

گلن کلوز برای بازی در فیلم همسر (The Wife) توانست جایزه گلدن گلوب را از آن خود کند، وی پس از دریافت این جایزه، سخنرانی بسیار تکان دهنده ای انجام داد و امیدواریم روزی گلن کلوز پیروز به دریافت اسکار شود و یک بار دیگر سخنرانی پر و پیمانی را از این بازیگر کهنه کار ببینیم.

جانی دپ

کسی را سراغ نداریم که جانی دپ را نشناسد و با توجه به کارنامه ای که جانی دپ در طول مدت خود در سینما برای خودش درست نموده واقعاً باورش برای ما سخت است که این هنرپیشه هزارنقش دنیای سینما تاکنون پیروز به دریافت جایزه اسکار نشده است.

جانی دپ که بازی او در فیلم های دزدان دریایی کارائیب را هرگز فراموش نمی کنیم مدتی است که فیلم های پرفروشی را تجربه ننموده و به لحاظ هنری و تجاری با ضعف های مختلفی روبرو شده است اما از آنجایی که خاطره های بسیار خوبی با جانی دپ داریم و همواره خواستار بهترین ها برای این بازیگر معروف هستیم امیدواریم جانی دپ بتواند دوباره خودش را جمع و جور کند و در سال های بعد شاهد هنرنمایی هایی از وی باشیم که جایزه اسکار را نیز برای او به دنبال داشته باشد.

برد پیت

برد پیت نیز همانند جانی دپ به انداز ه ای در دنیای سینما شناخته شده است که کسی واقعاً باور نمی شود تاکنون جایزه اسکار را نبرده باشد. ناگفته نماند این هنرپیشه 55 ساله که انصافاً هنوز هم خوش تیپ و جذاب به نظر می رسد جایزه اسکار را در کارنامه اش دارد اما این جایزه برای تهیه نمایندگی فیلم 12 سال بردگی به او اهدا شده و تاکنون نتوانسته است جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند.

برد پیت برای بازی در فیلم های 12 میمون، محصول سال 1996، ماجرای عجیب بنجامین باتن محصول سال 2009 و مانی بال (Moneyball) محصول سال 2012، نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما هر کدام از این سال ها جایزه اسکار را کس دیگری به خانه برد. در مراسم اسکار 2019 برد پیت فیلم مطرحی نداشت و نامزد نشد اما با توجه به علاقه ای که به این بازیگر محبوب داریم امیدواریم در سال های آینده باز هم بیشتر از برد پیت ببینیم و روزی فرا رسد که برای دریافت جایزه اسکار برد پیت کف بزنیم و شاد شویم.

جیک جیلنهال

جیک فرزند استیون جیلنهال، کارگردان آمریکایی است و به لطف حرفه پدرش از کودکی با دنیای سینما آشنا شده است، اولین تجربه حرفه ای جیک جیلنهال به 10 سالگی او باز می شود و به احتمال زیاد شما با فیلم روز پس از فردا با جیلنهال آشنا شده اید. جیلنهال برای بازی در فیلم کوهستان بروکبک (Brokeback Mountain) نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد اما نتوانست این جایزه را به خانه ببرد و به رغم اینکه بیشتر از 30 فیلم بلند را در کارنامه اش دارد اما هرگز پیروز به دریافت جایزه اسکار برای بازیگری نشده است.

جالب اینجاست که جیلنهال حتی تاکنون جایزه گلدن گلوب را نیز دریافت ننموده و از این لحاظ به نوعی می توان گفت حق جیک جیلنهال 38 ساله خورده شده است. اگر فیلم های اخیر جیلنهال را دیده باشید حتماً چشم شما به فیلم شبگرد (Nightcrawler) افتاده است و به خوبی می دانید که این بازیگر واقعاً استحقاق دریافت اسکار را دارد، به این ترتیب امیدواریم روزی فرا برسد که جیلنهال را اسکار به دست ببینیم.

ایمی آدامز

واقعاً باور نکردنی است که ایمی آدامز زیبارو و با استعداد تاکنون جایزه اسکار را بدست نیاورده باشد، این بازیگر 44 ساله که بسیار کمتر از سن و سالش نشان می دهد تاکنون 6 بار نامزد جایزه اسکار شده است اما در هیچ کدام از این موارد بخت با ایمی یار نبود و مراسم اسکار را دست خالی ترک کرد.

تقریباً می توان گفت ایمی آدامز از تمامی جشنواره های معتبر فیلم و سینما جایزه های مهمی دریافت نموده است و واقعاً جای او در سکوی اسکار خالی است. این بازیگر بااستعداد برای نودمین مراسم اسکار فیلم Vice را در کارنامه اش دارد و امیدوار است این بار دست خالی اسکار را ترک نکند، به این ترتیب ما هم به عنوان هواداران ایمی آدامز آرزو می کنیم سال 2019 سال ایمی باشد و جایزه اسکار را در دستان او ببینیم.

رابرت داونی جونیور

با عقل جور در نمی آید که آیرون من دنیای سینما که افتخاری نیست که به آن دست پیدا ننموده باشد تاکنون اسکار نگرفته و جای مجسمه طلایی و زیبای اسکار در کلکسیون افتخارات رابرت داونی جونیور واقعاً خالی به نظر می رسد.

رابرت داونی جونیور بواسطه بازی در نقش آیرون من توانسته است به یکی از پولسازترین و ثروتمندترین بازیگران هالیوود تبدیل شود اما داوران اسکار تاکنون روی خوشی به او نشان نداده اند. ناگفته نماند رابرت داونی جونیور در سال 1993 زمانی که شهرت این روزها را هم نداشت برای بازی در فیلم چاپلین (Chaplin)، نامزد جایزه اسکار شد اما این جایزه را به آل پاچینو برای بازی در فیلم بوی خوش زن باخت. اگر فیلم بوی خوش زن را دیده باشید حتماً شما هم با ما هم عقیده اید که اسکار حق آل پاچینو بود.

رابرت داونی جونیور در سال 2009 نیز برای بازی در فیلم تندر استوایی (Tropic Thunder) نامزد اسکار شد اما این بار نیز بازی فراموش نشدنی هیث لجر در نقش جوکر در فیلم شوالیه تاریکی باعث شد تا اسکار را از دست بدهد. خوشبختانه رابرت هنوز 53 سال دارد و راه طولانی در پیش اوست، با این حساب امیدواریم روزی فرا رسد که اسکار را در دست های آیرون من دنیای سینما ببینیم.

میشل ویلیامز

از فیلم های نسبتاً قدیمی میشل ویلیامز می توان به کوهستان بروبک اشاره نمود و یکی از جدیدترین آثار او را که مطمئن هستیم حتماً دیده اید نیز فیلم منچستر بای د سی (Manchester by the sea) است، اگر این فیلم ها را دیده باشید حتماً شما هم می دانید این هنرپیشه 38 ساله توانایی خوبی در ایفای نقش های حساس دارد و به لطف همین استعداد توانست در مراسم اسکار سال 2011 به جمع 5 نامزد بهترین بازیگر زن راه یابد اما روزگار بر وفق مراد او نبود و اسکار را از دست داد.

میشل ویمیامز در مجموع 4 بار نامزد جایزه اسکار شده است و نام او را در میان فهرست نامزدهای بهترین بازیگر زن اسکار 2019 نمی بینیم. اما بعید می دانیم این بازیگر توانا از کوشش دست بردارد و احتمالاً روزی خواهد رسید که اسکار را از آن خود کند.

تام کروز

تام کروز را سال ها است که می شناسیم و هنرنمایی او را در مجموعه فیلم های ماموریت غیر ممکن هرگز فراموش نمی کنیم اما جالب است بدانید تام کروز که توانسته است ماموریت های غیر ممکن را به سرانجام برساند و ممکن کند، هنوز به جایزه اسکار دست نیافته و از این افتخار بزرگ دنیای سینما بی نصیب مانده است.

تام کروز تاکنون سه بار نامزد اسکار شده است که اولین نامزدی او در اسکار به سال 1989 و بازی در فیلم متولد چهارم جولای باز می شود، در سال 1996 نیز بازی در فیلم جری مگوایر برای تام کروز نامزدی اسکار را به دنبال داشت و فیلم مگنولیا در سال 1999 نیز آخرین بخت آزمایی تام کروز برای اسکار بود. اما این فیلم ها برای تام کروز اسکار را در پی نداشت.

از زمان آخرین نامزدی تام کروز در مراسم اسکار چیزی حدود 2 دهه می گذرد و از آنجایی که این بازیگر توانای هالیوود را بیشتر در فیلم های اکشن و پر زد و خورد شاهد هستیم و این فیلم ها در بیشتر مواقع راهی به اسکار پیدا نمی نمایند خبری هم از نامزدی تام کروز در اسکار نشنیده ایم.

به این ترتیب با توجه به کارنامه تام کروز و حضور بیشتر او در فیلم های اکشن در آینده چه بسا این بازیگر توانا هرگز روی اسکار را نبیند.

واکین فینیکس

واکین اکنون 44 سال دارد و به رغم اینکه در 37 اثر بلند سینمایی حضور پیدا نموده است هر سال از مراسم اسکار دست خالی باز می شود و داوران این مراسم تاکنون روی خوشی به او نشان نداده اند. کارنامه پر و پیمان واکین فینیکس از 3 بار نامزدی او در اسکار خبر می دهد و اولین بار برای بازی در فیلم گلادیاتور نامزد اسکار شد، به احتمال زیاد این فیلم را شما هم دیده اید و به خوبی می دانید واکین برای بازی در نقش امپراتور رم چیزی کم نگذاشت اما دست آخر اسکار به او نرسید.

بعد از آن یک بار دیگر در سال 2006 با بازی در فیلم سر به راه باش (Walk The Line)، نقش جانی کش، خواننده سیاه پوش و معروف را بازی کرد و نامزد اسکار شد اما این بار هم نقش آفرینی او دستاوردی در این مراسم برایش به دنبال نداشت. جالب اینجاست که ریس ویترسپون برای بازی در این فیلم اسکار بهترین بازیگر نقش اول را به خانه برد.

آخرین نامزدی واکین فینیکس در اسکار به سال 2013 برای بازی در فیلم استاد (The Master) باز می شود، که این بار هم فینیکس دست خالی از اسکار بیرون آمد. با نگاهی به فیلم شناسی واکین فینیکس متوجه خواهید شد که این هنرپیشه کارنامه پر و پیمانی دارد و بدون شک در آینده نیز بیشتر از او خواهیم دید، به این ترتیب چه بسا که در سال های پیش رو واکین فینیکس به حقش برسد و جایزه اسکار را از آن خود کند.

سیگورنی ویور

به احتمال زیاد شما هم سیگورنی را مثل ما با فیلم بیگانه ها، محصول سال 1986 می شناسید، سیگورنی برای بازی در این فیلم نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد اما بخت با او یار نبود و جایزه را از دست داد. از آن موقع چند سال گذشت تا اینکه باز هم برای فیلم های دختر شاغل (Working girl) و گوریل ها در مه، که هر دو فیلم محصول سال 1989 بودند نامزد اسکار شد، سیگورنی برای این دو فیلم جایزه گلدن گلاب را به خانه برد اما باز هم با بداقبالی روبرو شد و جایزه اسکار را از دست داد. جالب است بدانید پیش از سیگورنی تاکنون هیچ هنرپیشه ای نتوانسته بود در یک سال برای بازی در دو فیلم، دو جایزه گلدن گلاب را برای نقش اول زن از آن خود کند و از این لحاظ رکورددار دریافت جایزه در گلدن گلاب است.

سیگورنی در حدود 30 فیلم بلند در کارنامه اش دارد و در کنار فیلم بسیار مطرح بیگانه ها، فیلم های گوست باستر و آواتار را می توان از آثار مهم این هنرپیشه 69 ساله نام برد. سیگورنی ویور سن و سال زیادی دارد و اگر واقعاً می خواهد در چند سال آینده اسکار را به خانه ببرد، باید تکانی به خودش بدهد و شانس خودش را برای بارهای آخر امتحان کند.

ادوارد نورتون

از شما بپرسند در بیست سال گذشته نام چند فیلم تأمل برانگیزی که دیده اید را بگویید بدون شک از فیلم هایی نام می برید که ادوارد نورتون در آنها ایفای نقش نموده است، ادوارد نورتون بیشتر از 40 سال سن دارد و حدود 30 اثر بلند سینمایی در کارنامه اش به چشم می خورد.

اگر از علاقه مندان ادوارد نورتون باشید حتماً به خوبی می دانید، او یک سلبریتی بسیار کم حاشیه است و اصلاً علاقه ای به شهرت و جلب توجه ندارد. ادوارد نورتون سعی نموده تا از شهرت و محبوبیتش برای امور انسان محبت آمیز استفاده کند و به همین دلیل از سال 2010 تاکنون از جانب سازمان ملل به عنوان سفیر در زمینه تنوع زیستی فعالیت می نماید.

این هنرپیشه بااستعداد که واقعاً دوستش داریم و بازی او در فیلم باشگاه مشت زنی در کنار برد پیت را هرگز فراموش نمی کنیم تاکنون سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، اولین بار ادوارد نورتون برای بازی در فیلم ترس کهن (Primal Fear) محصول سال 1997 نامزد اسکار شد و بعد از آن در فیلم تاریخ مجهول آمریکا محصول سال 1999 افتخار نامزدی اسکار را بدست آورد، آخرین بار نیز بازی زیبای او در فیلم بِردمن محصول سال 2014 باعث شد تا نامزد اسکار شود اما هیچکدام از این نامزدی ها جایزه اسکار را برای او به ارمغان نیاوردند تا تالار افتخارات ادوارد نورتون همچنان بدون جایزه اسکار باقی بماند.

در حال حاضر خبر زیادی از ادوارد نورتون نمی شنویم اما امیدواریم باز هم شاهد هنرنمایی های بیشتر این بازیگر بااستعداد باشیم و این هنرنمایی ها جایزه اسکار را برای او به ارمغان بیاورند.

وودی هارلسون

وودی هارلسون برای ما ایرانی ها چهره شناخته شده ای است و اگر سن و سال شما قد بدهد به احتمال زیاد با وودی هارلسون به وسیله فیلم هایی مانند پیشنهاد بیشرمانه و قاتلین بالفطره آشنا شده اید. هارلسون که سال گذشته در فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری نیز حضور داشت، به زیبایی نقش کلانتری را بازی کرد که سرطان دارد و روزهای آخر شغلش را می خواهد با شرافت سپری کند.

اگر هم اهل سریال باشید بدون شک فصل اول سریال کارآگاه حقیقی را با بازی فراموش نشدنی وودی هارلسون و متیو مک کانهی را دیده اید. با این حساب حتماً شما هم با ما موافق هستید که وودی هارلسون واقعاً استحقاق دریافت اسکار را دارد و حق او تاکنون خورده شده است.

وودی هارلسون همانند سایر هنرپیشه های توانای این فهرست تاکنون سه بار نامزد اسکار شده و هر سه بار نیز از این مراسم دست خالی بیرون آمده است. اولین نامزدی اسکار وودی هارلسون به بازی در فیلم مردم علیه لری فلینت محصول سال 1997 باز می شود، در فیلم پیغام آور، محصول سال 2010 نیز وودی هارلسون نامزد جایزه اسکار شد و فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری که در بالا به آن اشاره نمودیم را نیز می توان به عنوان آخرین نامزدی هارلسون در اسکار نام برد.

با این حساب می توان گفت وودی هارلسون 57 ساله ممکن است تاکنون دست خالی از مراسم اسکار بیرون آمده باشد اما از آنجایی که بازیگر بسیار پرکار و توانایی است و بیشتر از 30 اثر بلند سینمایی را در کارنامه اش دارد، چه بسا روزی برسد که وودی را شاد و خندان با جایزه اسکار در دست ببینیم.

در سرانجام باید بگوییم اگر از هواداران مراسم اسکار هستید و از هم اکنون تاریخ 24 فوریه را در تقویم خود علامت زده اید تا به تماشای این مراسم مهم بنشینید، به احتمال زیاد فهرست نامزدهای اسکار 2019 را مطالعه نموده اید، در نتیجه در قسمت نظرات برای ما و سایر کاربران از پیش بینی خود در مورد برنده های احتمالی اسکار 2019 بگویید.

منبع: digitaltrends

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 69

به "بازیگران بزرگی که هنوز طعم اسکار را نچشیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران بزرگی که هنوز طعم اسکار را نچشیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید