بازدید شرق شناسان روس از موزه سینما

به گزارش انوار بلاگ، جمعی از شرق شناسان روس که برای همکاری و حضور در فعالیت های فرهنگی به ایران سفر نموده اند از موزه سینما بازدید کردند.

بازدید شرق شناسان روس از موزه سینما

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه سینما، چند تن از اساتید دانشگاه های روسیه از موزه سینما بازدید کردند.

آنیکواتاتیانا محقق ارشد انستیتو شرق شناسی از آموزشگاه علوم روسیه، زبانشینا راویلیا معاون مرکز اطلاعات علمی و همکاری های بین المللی انستیتوی استراتژی توسعه آموزش آموزشگاه علوم روسیه و محقق بخش اطلاعات علمی انستیتو کار و پایگاه اسناد کتابشناسی ملی، کسنیا ریژکوا استاد اداره معنوی مسلمانان سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد، نیکی تن کوی یوگنیا استادیار گروه تاریخ و فلسفه آسیای جنوبی و مرکزی و مدرس دانشگاه زباشناسی مسکو و محقق دانشکده مطالعات انسان محبت آمیز آموزشگاه اقتصاد ملی، یولیا ولکووا مدرس روانشناسی عمومی و اجتماعی دانشگاه ایالتی ورونژ و متخصص روان درمانی گروهی با رویکرد تحلیلی، دانیار گیلمودینوف رئیس گروه مطالعات اجتماعی و سیاسی مرکز مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم جمهوری تاتارستان و جامعه شناس اسلام شناسی، مارات گاتین استاد دانشگاه روابط بین الملل دانشگاه فدرال کاران، الکساندرا چرکونوا کارشناس زبان شناسی، الکساندر پانامارف مدرس و همکاری با وزارت امور خارجه روسیه، از تالارها و محوطه بیرونی موزه سینما بازدید کردند.

در این بازدید پرویز جاهد فیلمساز، عکاس و منتقد سینما و شکوه السادات حسینی مدیرکل همکاری های علمی بین المللی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز به نمایندگی از سینمای ایران هیئت روسی را همراهی کردند.

همچنین در حاشیه این بازدید کارگاه ژانر و سبک در سینمای ایران به مدت سه ساعت توسط پرویز جاهد برای استادان شرق شناس در موزه سینما برگزار گردید.

زبانشینا راویلیا محقق پایگاه اسناد کتابشناسی ملی روسیه بعد از بازدید از موزه سینما گفت: سینماگر آئینه تمام نمای جامعه است و اگر فردی بخواهد با فرهنگ منطقه خاصی آشنا گردد ضروری است تا فیلم های آن منطقه را در دوره های گذار تاریخی مختلف آنالیز کند تا متوجه گردد چه اتفاقاتی برای جامعه افتاده است. موزه سینما از عهده این امر برآمده و نه تنها در بعد نمایش فیلم ها بلکه از نظر انتقال مفاهیم تاریخی و در دسترس قرارگرفتن آنها برای محققینی که می خواهند ایران پژوهی نمایند کاملا پیروز بوده است.

آنیکواتاتیانا محقق ارشد آموزشگاه علوم روسیه نیز اعلام کرد: قرن بیستم و توسعه سینمای ایران یکی از اتفاقات مهم است. برای هر شرق شناسی که درباره کشورهای خاورمیانه پژوهش می نماید، ضروری است در جریان این بخش از میراث فرهنگی کشور قرار گیرد . از این بعد موزه سینمای ایران وظیفه خود را به بهترین شکل انجام داده است و از نظر نمایش آثار سینمایی و همچنین قرارگیری سالن ها ، عالی تدارک دیده شده است زیرا با عبور از این سالن ها می توان به تصویر کاملی از سینمای ایران از ابتدا تا زمان حال دست پیدا کرد. از اینکه به من امکان بازدید از موزه داده شد بسیار متشکرم و امیدوارم بار دیگر بازدیدی از این موزه زیبا داشته باشم.

الکساندرا چرکونوا کارشناس زبان شناسی نیز با بیان اینکه از دیدن موزه سینما لذت برده است، گفت: با وجود موزه سینما امکان فوق العاده ای برای تمام نسل ها ایجاد شده است تا تاریخ و جهت یابی های مردم ایران و کشورهای دوست را درک نمایند. به عنوان شهروند روس از ترکیب های مشترک و درهم تنیده روسی و ایرانی در قرن 21 در موزه سینما خرسندم. از دیدن نامگذاری ها به زبان روسی متعجب شدم، امیدوارم در آینده شاهد موارد جدید و مشترکی که بین ایران و روسیه وجود دارد، در موزه سینمای ایران باشیم.

کسنیا ریژکوا استاد اداره معنوی مسلمانان سن پترزبورگ و منطقه لنینگراد نیز گفت: از اینکه امکان دیدن فعالیت های فرهنگی ایران از نزدیک فراهم شد تشکر می کنم. در گذشته هم به فرهنگ و هنر ایران علاقه مند بودم و امروز شناخت عمیق تری به سینمای ایران پیدا کردم . سینمای ایران تاثیر زیادی بر سینمای جهان از جمله سینمای روسیه دارد و فیلم های ایرانی در روسیه بسیار نمایش داده می گردد . امروز فرهنگ ایران را از نزدیک لمس کردیم و با موضوعاتی که ایران با آن سروکار دارد آشنا شدیم. در فیلم های ایرانی معمولاً مسائل اجتماعی مورد آنالیز قرار می گیرد که در تمام جهان مشترکند.

شکوه السادات حسینی مدیرکل همکاری های علمی بین المللی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بعد از بازدید از موزه سینما گفت: موزه سینما بسیار زیبا است و فضای خوبی دارد. مخاطب همزمان با اینکه بنای تاریخی مربوط به دوره قاجار را می بیند، سینما را از زمان تأسیس تا دوران معاصر می بیند.

وی با تشکراز مسئولین موزه سینما، ادامه داد: یکی از بخش های جذاب موزه سینما تالار بچه ها است که حس نوستالژی خوبی برای ما که بچه ها دیروزیم، دارد و همچنین فضایی که ماکت هنرمندان را در خود جای داده است. به نظرم ضروری است تا هر توریست، هنرمند یا اساتیدی که از کشورهای دیگر به ایران می آیند از این گنجینه تاریخی دیدن نمایند.

پرویز جاهد نیز با بیان اینکه موزه ها در همه جای جهان تاریخ و فرهنگ را حفظ می نمایند، گفت: هیچ جایی بهتر از موزه نمی تواند فرهنگ سینما را معرفی کند. در موزه سینما می توان به وضوح اولین فعالیت هایی را که در سینمای ایران برای فراوری فیلم صورت گرفته است را دید. یعنی به صورت همزمان می توان دید که اوگانیانس در ایران فیلم آبی و رابی را می سازد و مدرسه هنرپیشگی را تأسیس می نماید و سپنتا هم در هند اولین فیلم ناطق سینمایی را می سازد.

وی ادامه داد: تنها جایی که می توان سینما و به دنبال آن فرهنگ را به وسیله اشیاء، عکس و فیلم شناخت و معرفی کرد، موزه سینما است.

جاهد با بیان اینکه سومین بار است از موزه سینما بازدید می نماید، گفت: هربار که از موزه سینما دیدن می کنم یک شیء جدید را در آن می بینم. یک دوربین قدیمی ،یک عکس ، یک پوستر قدیمی از یک فیلم یا دست نوشته ای از فیلمسازی همچون علی حاتمی موجب می گردد تا لحظه ای صبر کنیم و به فرهنگ، سینما و گذشته خود فکر کنیم. در عین حال که مخاطب از تماشای موزه لذت می برد مجبور می گردد تا به گذشته فکر کند و سیر تحول تاریخی سینمای ایران را در عرض یک ساعت ببینید و خود را در آن فضاها حس کند.

این برنامه با همکاری مشترک موزه سینمای ایران، بنیاد سینمایی فارابی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری 12مهر ماه 1398 برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 21 آبان 1398 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 479

به "بازدید شرق شناسان روس از موزه سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید شرق شناسان روس از موزه سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید