ایران از 2020 رقیب آمریکا در بازار گاز اروپا می گردد

به گزارش انوار بلاگ، نشریه آمریکایی فوربس با اشاره به تمایل ایران برای صادرات گاز به اروپا نوشت: این بدان معناست که ایران در رقابت با آمریکا قرار گرفته است و هدف گذاری ایران برای آغاز صادرات ال ان جی به اروپا از سال 2020 محقق می گردد.

ایران از 2020 رقیب آمریکا در بازار گاز اروپا می گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات موشن گرافیک از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی سناریو تا ساخت تیزر و موشن گرافیک حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش انوار بلاگ به نقل از پایگاه خبری فوربس، صنعت گاز ایران در سال های گذشته هدف تحریم های آمریکا و اروپا قرار داشته و این مسئله سبب محدود شدن ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی و انتقال تکنولوژی به این صنعت شده است، اما ایران از مقادیر فراوانی ذخایر گازی برخوردار است و تمایل دارد در زمینه صادرات بین المللی گاز به یک بازیگر عمده تبدیل گردد.

با لغو تحریم های غرب، ایران اکنون میخواهد به یک بازیگر مهم در بازار به سرعت در حال دنیای شدن گاز بدل گردد. امروز گاز معامله شده، 30 درصد کل انرژی مصرفی دنیا را تشکیل می دهد و این رقم تا سال 2025، به میزان 30 درصد افزایش خواهد یافت. بر اساس کنوانسیون تغییرات آب و هوایی پاریس که نوامبر گذشته به تصویب رسید، گاز به سوخت اصلی مورد استفاده دنیای تبدیل خواهد شد و میزان تقاضای دنیای برای گاز به میزان 6 تا 8 میلیارد فوت مکعب در روز در حال افزایش است.

ایران سالانه حدود 6 تریلیون فوت مکعب گاز فراوری می نماید و مصرف داخلی این کشور تنها اندکی کمتر از این رقم است. فراوری گاز ایران تا سال 2030 به 10 تریلیون فوت مکعب خواهد رسید. ایران دارای نرخ موفقیت بالایی در زمینه اکتشاف گاز است. این نرخ در ایران به 79 درصد می رسد در حالی که نرخ متوسط موفقیت دنیای 30 تا 35 درصد است.

به رغم تحریم های غرب، فراوری گاز ایران با به بهره برداری رسیدن فازهای بیشتری از میدان پارس جنوبی همچنان در حال افزایش است. میدان گازی پارس جنوبی که قطر نیز مالکیت بخشی از آن را در اختیار دارد، در 24 فاز توسعه یافته است. حدود نیمی از فازها تکمیل شده اند و ایران امیدوار است مابقی فازها تا سال 2018 تکمیل گردد. پارس جنوبی که در فاصله 60 مایلی ساحل ایران قرار گرفته، نزدیک به 40 درصد از ذخایر گازی ایران را در خود جای داده است.

ایران تنها یک درصد از کل تجارت گاز دنیا را به خود اختصاص داده و تقریبا 90 درصد صادرات گازش به ترکیه صورت می گیرد. اما تکمیل زیرساخت های صنعت گاز ایران بدان معناست که این کشور می تواند به هند، پاکستان، کویت و امارات گاز صادر کند. کاهش یارانه مصرف نیز می تواند با کاهش مصرف داخلی، گاز بیشتری را دراختیار بخش صادرات قرار دهد.

مهمتر اینکه، ایران در حال کار بر روی چند گزینه برای پیوستن به همان کلوب بین المللی ال ان جی ای است که آمریکا هم عضو آن است. اروپا هم یکی از بازارهای هدف میان مدت و بلند مدت ایران است. این بدان معناست که ایران در رقابت با آمریکا واقع شده است. بیش از نیمی از ال ان جی صادراتی آمریکا به بازار اروپا می رود. هدف گذاری ایران برای آغاز صادرات ال ان جی تا سال 2018 واقع بینانه به نظر نمی رسد، اما این هدف می تواند پس از سال 2020 محقق گردد. این زمانی خواهد بود که موج جدیی از پروژه های ال ان جی و تقاضا برای خرید ال ان جی ایران محقق گردد.

بنابراین اهمیت این داستان برای صنعت گاز آمریکا کاملا روشن است. در دنیایی که مصرف گاز قرار است تا سال 2030 میلادی با حدود 40 درصد افزایش به 470 میلیارد فوت مکعب در روز برسد، افزایش صادرات گاز ایران تایید می نماید که چرا آمریکا باید به طور مداوم از اهداف صادرات انرژی خود و ارتباطاتش با متحدانش در آمریکای شمالی حمایت نماید.

142

منبع: تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 2233

به "ایران از 2020 رقیب آمریکا در بازار گاز اروپا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از 2020 رقیب آمریکا در بازار گاز اروپا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید