اردل، مدفن بزرگان بختیاری

به گزارش انوار بلاگ، شهر اردل یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر مرکز شهرستان اردل می باشد و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده است

اردل، مدفن بزرگان بختیاری

اردل شهری با جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیار زیبا

اردل نام شهری است که در چهار محال و بختیاری قرار گرفته و همیشه پایگاه خان های بختیاری بوده است.

این شهر در فاصله 86 کیلومتری بروجن و 75 کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در راستا جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و خشک است.

بنابراین گزارش، از قدیمی ترین آثار شناسایی شده در اردل می توان به ابزارهای سنگی از دوره پارینه سنگی جدید و دوره شروع نوسنگی اشاره نمود که به ده تا یازده هزار سال قبل تعلق دارند.

همچنین بر اساس تحقیقات باستان شناسی منطقه ای که اردل در آن قرار گرفته، قسمتی از محدوده و سرحدات ایالت انشان یا انزان ایلامی است و در2100 سال قبل بخشی از حکومت الیمایی نیز محسوب می شد.

اولین بار، در قرن سوم ابن خرداد و قدامه ابن جعفر نام این شهر را در توضیح راستا جاده دسپارت آوردند و بعد از آنها در قرن هشتم ابن بطوطه، سیاح معروف در سفرنامه خود از اردل و بهشت آباد یاد نموده است.

شایان ذکر است؛ از سیاحان خارجی که از اردل دیدن نموده اند و نام آن را در سفرنامه خود آورده اند؛ می توان از لرد کرزن سیاستمدار بریتانیایی و ایران شناس، ایزابل بیشوب و آرنولد ویلسون نام برد.

لازم به ذکر است؛ امروزه، اردل با برخورداری از چشمه های آب سرد فراوان به یکی از قطب های مهم پرورش ماهی قزل آلای کشور تبدیل شده است.

خاطرنشان می گردد؛ از جاذبه های گردشگری اردل می توان به شوران آبسرده، روستای آبشاران علیا، روستای لندی، چشمه سرخون، حاشیه رودخانه ارمند، قلعه ابوالقاسم خان اردل، آبشار زرد لیمه، پل بهشت آباد، تنگ درکش و ورکش، آبشار دره عشق، آبشارهای بهشت آباد، آبشار لندی، غار اردل و تالاب سولگان اشاره نمود.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: نمناک
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3717

به "اردل، مدفن بزرگان بختیاری" امتیاز دهید

1 کاربر به "اردل، مدفن بزرگان بختیاری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردل، مدفن بزرگان بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید