یادمان مردمی که برای آزادی کشته شدند

به گزارش انوار بلاگ، گوانجو ششمین شهر عظیم کره جنوبی و عظیمترین شهر در منطقه ژولا (شامل استان های ژئولابوک و ژولانام) است. این منطقه به طور سنتی محیط مطلوبی برای کشاورزی بوده است. به موازات همین ویژگی ها، این منطقه سنت و تاریخ دیرینه ای هم از قیام دهقانان علیه حاکمان دارد. یکی از این قیام ها برای دستیابی به دموکراسی و آزادی، عملا پایه گذار کره جنوبی نوین شد.

یادمان مردمی که برای آزادی کشته شدند

به گزارش خبرنگاران، در اواسط قرن بیستم، گرایش به کمونیسم در ژولانام بسیار رایج بود، که دولت ضد کمونیست کره جنوبی را به شدت مختل کرد که به درگیری بین مردم و دولت منجر شد.

گوانجو یک گورستان ملی دارد که درواقع عملا نمایشگاه و موزه ای طبیعی درباره قیام سرکوب شده مردم است.

دیکتاتورهای مختلفی در این منطقه حاکم بودند که با وجود آنان، مردم کره جنوبی امیدوار بودند روزی دموکراسی و برابری بر محل زندگی شان حاکم گردد؛ درنتیجه به مبارزه و قیام هایی اقدام کردند که، کشته هایی از اقشار و سنین مختلف بود.

در قیام ماه می، نیروها به روی جمعیت تظاهرات نماینده آتش گگرددند که درپی آن بیش از 500 نفر کشته شدند. هنوز معین نیست چه کسی دستور آتش را صادر کرد؛ زیرا دولت مستقر بسیاری از اسناد مظنون را از بین برد. اجساد آن قربانیان در حال حاضر در گورستان ملی ماه می دفن شده اند.

پس از این قتل عام ، بعضی از معترضان به ایستگاه های پلیس و زره پوش ها در نزدیکی گووانجو حمله کردند و یک شبه نظامی را تشکیل دادند و ارتش جمهوری کره (ROK) ارتش جمهوری مرکزی را از مرکز شهر گوانجو بیرون راند. رسانه های جمعی که در اختیار دولت بودند، عملاً نسبت به آنچه در گووانجو رخ داد دروغ گفتند.

با این حال، بعضی از معترضان گوانجو پیروز شدند از شهر محاصره شده خارج شوند و اخبار را در استان ژولانام پخش نمایند. این امر اعتراضا های بسیاری را در شهرهای دیگر برانگیخت.

سپس مردم گوانجو به تجربه عمیقی دست یافتند. آنها دریافتند که در واقع می توانند خودشان را اداره نمایند. اما چندی بعد، ارتش دوباره وارد مرکز شهر گوانجو شد، با شبه نظامیان شهروند جنگید و آنها را شکست داد.

قیام گوانجو به طور موقت نتوانست دموکراسی را به کره جنوبی بیاورد اما تأثیر ماندگاری داشت. مردم گوانجو هر ساله به اعتراض خود ادامه دادند و خواهان تصدیق حقایق در خصوص قیام و جبران خسارت قربانیان شدند.

در اواخر دهه 1980، مردم کره جنوبی بیشتر و بیشتر حقیقت را درباره قیام گوانجو شنیدند، و این جنبش های سیاسی بسیار مؤثر بودند که خاتمه پیروز شدند کره جنوبی را دموکراتیک نمایند.

در دهه 1990 مسوولان وقت دولت که مسوولیت سرکوب قیام گوانجو به عهده داشتند، تحت پیگرد قرار گرفتند و به اتهام جنایات به زندان فرستاده شدند.

اکنون گورستان محل دفن قربانیان قیام گوانجو به یک یادمان عظیم تبدیل شده است. در کنار بسیاری از قبرها عکسهای قربانیان قیام وجود دارد. بیشتر آنها مانند جوانان معمولی اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 به نظر می رسند.

همچنین آثار هنری در محوطه وجود دارد که در اطراف قبرها طراحی شده اند.

گورستان 18 می در حاشیه شهر گوانجو واقع شده است و با اتوبوس حدود یک ساعت از مرکز شهر فاصله دارد و فرصتی است برای ادای احترام بازدیدنمایندگان از کره به قربانیان استقرار دموکراسی.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3447

به "یادمان مردمی که برای آزادی کشته شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادمان مردمی که برای آزادی کشته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید