کشتی غرق شده زنده می شود

به گزارش انوار بلاگ، به گزارش خبرنگاران، کشتی Maud برای بیش از 8 دهه در آبهای سرد و معمولا یخ زده جزیره ویکتوریا در کانادا مدفون شده بود و اکنون در راه بازگشت به خانه خود در نروژ است.

کشتی غرق شده زنده می شود

این کشتی ویژه مناطق قطبی در سال 1917 و توسط Christian Jensen (سازنده کشتی و قایق های چوبی در نروژ) برای کاشف معروف مناطق قطبی یعنی رولد آموندسن طراحی و ساخته شد.

مأموریت کشتی در سال 1918 و با هدف انجام مطالعات علمی در قطب شمال آغاز شد. در آن زمان از پیشرفته ترین تجهیزات علمی آن دوران برای انجام تحقیقات مختلف در این کشتی بهره گرفته شده بود.

از ابتدا قرار بود از این کشتی برای پروژه های پیشرفته اقیانوس شناسی، آب و هواشناسی و زمین شناسی استفاده شود اما به رغم دو بار تلاش، هیچ گاه به مقصد خود یعنی قطب شمال نرسید.

کشتی برای سالهای طولانی تنها به عنوان یک انبار شناور و ایستگاه رادیویی به کار گرفته می شد تا اینکه در سال 1931 غرق شد.

از سالها پیش پروژه ای موسوم به ابتکار عمل بازگشت Maud به خانه راه اندازی شده تا در نهایت این کشتی بار دیگر به روی آب آمده و با رسیدن به نروژ به عنوان موزه Maud آغاز به کار کند.

این کشتی مجموعه ای بی نظیر از تجهیزات و پروژه های علمی ماجراجویانی در نزدیک به یک قرن پیش از جمله آموندسن (کاشف قطب جنوب) را در خود دارد.

تخمین زده می شود سفر 7 هزار کیلومتری این کشتی در مدت 30 روز از کانادا به نروژ صورت پذیرد. بخش مهمی از این پروژه شامل استفاده از تجهیزات مختلفی از جمله بالنهای مخصوص جهت جداسازی کشتی از بستر اقیانوس است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 504

به "کشتی غرق شده زنده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشتی غرق شده زنده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید