چرا مرورگر گوگل کروم حجم زیادی از حافظه رم را اشغال می نماید؟

به گزارش انوار بلاگ، اگر اهل استفاده از مرورگرهای مختلف باشید، احتمالاً با این موضوع روبرو شده اید که مرورگر گوگل کروم می تواند بخش زیادی از حافظه رم سیستم شما را اشغال کند. زمانی که Task Manager یا Activity Monitor را باز می کنید، در بیشتر اوقات می توانید نام گوگل کروم را در بالای فهرست ببینید.

چرا مرورگر گوگل کروم حجم زیادی از حافظه رم را اشغال می نماید؟

اما دلیل این موضوع چیست و برای رفع کردن آن چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

آیا مرورگر گوگل کروم واقعاً حافظه رم بیشتری مصرف می نماید؟

سال ها قبل، تنها جواب این سؤال بله بود. اما در سال 2019 با مقایسه این مرورگر با دیگر نمونه ها، می توانیم ببینیم که همیشه شاهد این موضوع نیستیم. حتی گاهی اوقات فایرفاکس، اپرا، مایکروسافت اج و سافاری نسبت به گوگل کروم حافظه رم بیشتری اشغال می نمایند. برای آنالیز این موضوع، چند سایت مشابه را در مرورگرهای مختلف باز کردیم و میزان حافظه رم استفاده شده توسط آن ها را مقایسه کردیم. در نمودار زیر می توانید جواب این آنالیز را مشاهده کنید.

در این نمودار، گوگل کروم در میانه قرار گرفته است. البته می دانیم که چنین آزمایشی اصلاً دقیق و علمی نیست و در نهایت شواهد زیادی در رابطه با اشغال حجم زیاد حافظه رم توسط کروم وجود دارد. البته فراموش نکنید که مرورگر کروم بدون شک یکی از سریع ترین مرورگرهای موجود محسوب می گردد و برای دستیابی به این مشخصه، به بخش عظیمی از حافظه رم احتیاج دارد.

چرا کروم بخش عظیمی از حافظه رم را مورد استفاده قرار می دهد؟

برای درک این موضوع، باید نحوه عملکرد بیشتر مرورگرهای مدرن را شرح بدهیم. هرکدام از برنامه ها، تعدادی عملیات پردازشی در حافظه رم اجرا می نمایند که بخش مهمی از فعالیت های سیستم بر دوش آن ها قرار گرفته است. رم یک حافظه موقت برای انواع و اقسام داده ها است و باید خاطرنشان کنیم که بسیار سرعت بالایی دارد. به همین خاطر پردازنده برای دسترسی به داده موجود در حافظه رم، نسبت به هارد درایو و حتی حافظه SSD، با سرعت بسیار بیشتری می تواند عمل کند.

کروم، فایرفاکس و اپرا، هر تب، پلاگین و افزونه را در بخش های مختلف رم ذخیره می نمایند. از این فرایند تحت عنوان جداسازی یا isolation یاد می گردد و بهره گیری از آن جلوی تداخل این بخش های مختلف را می گیرد. بنابراین، وقتی که Task Manager یا Activity Monitor را باز می کنید، می توانید ببینید که گوگل کروم (همچنین فایرفاکس و اپرا) موارد مختلفی را نشان می دهند. با آنالیز بیشتر، می بینید که هرکدام از این بخش ها تنها مقدار اندکی از حافظه رم را اشغال نموده اند که البته مجموع آن ها شاید مقدار بسیار زیادی گردد.

چرا بعضی مرورگرها سریع تر از رقبای خود هستند؟

چرا کروم به این شکل حافظه رم را مدیریت می نماید؟

مرورگرهای مدرن مانند کروم، برای ارائه ثبات بیشتر و سرعت بالاتر از این روش استفاده می نمایند. با جدا کردن عملیات های پردازشی، اگر هرکدام از آن ها از کار بیفتد، کلیت مرورگر آسیبی نمی بیند. گاهی اوقات، یک پلاگین یا افزونه از کار می افتد و به ناچار باید تب موردنظر را دوباره بارگذاری کنید. اگر تمام تب ها و دیگر بخش ها به هم متصل باشند، در نهایت باید کل مرورگر را ببندید و دوباره اجرا کنید.

از جمله معایب این رویکرد این است که مرورگرهای تک پردازشی می توانند بعضی از فرایندها را بین تب های مختلف به اشتراک بگذارند ولی مرورگری مانند کروم برای تب های مختلف این موارد را باید تکرار کند. ضمناً جدا کردن این بخش ها از لحاظ امنیتی هم می تواند مثمر ثمر واقع گردد. به عنوان مثال، اگر یک تب تحت حمله مبتنی بر جاوا اسکریپت قرار بگیرد، این حمله نمی تواند به تب دیگری منتقل گردد ولی مرورگرهای تک پردازشی از چنین مزیتی بهره نمی برند.

علاوه بر تب ها، پلاگین ها و افزونه ها، فرایندهای دیگری هم از حافظه رم استفاده می نمایند. از بین آن ها می توانیم به فرایند Pre-rendering اشاره کنیم. این مشخصه به کروم اجازه می دهد صفحه بعدی ای که قصد ورود به آن را دارید پیش بینی کند و آن را بارگذاری می نماید. حالا این صفحه می تواند نخستین لینک در جستجوی گوگل یا لینک صفحه بعدی در سایت خبری باشد. اگرچه این قابلیت هم بخشی از حافظه رم را اشغال می نماید، ولی سرعت وب گردی را هم افزایش می دهد. البته اگر بخش های مختلف گوگل کروم کار خود را به خوبی انجام ندهند، با اشغال بخش زیادی از رم می توانند سرعت سیستم را کاهش دهند.

آیا این رویکرد مرورگر کروم یک مشکل محسوب می گردد؟

گوگل کروم به چه مقدار رم احتیاج دارد؟ آیا این مرورگر برای این موضوع محدودیتی مشخص می نماید تا کلیت سیستم دچار مشکل نگردد؟ جواب این سؤال ها در سخت افزار سیستم شما نهفته است.

اشغال کردن بخش زیادی از حافظه رم، لزوماً مشکل زا نیست. کامپیوترها برای اینکه بتوانند با سرعت زیادی به داده ها دسترسی داشته باشند و سرعت پردازش را افزایش دهند، از حافظه رم استفاده می نمایند. به همین خاطر اگر بخش زیادی از آن آزاد بماند، مزیتی برای سیستم به همراه ندارد. این موضوع تنها بدین معناست که بخشی از پتانسیل کامپیوتر بلااستفاده مانده است. در همین زمینه می توانیم به گوشی های هوشمند اشاره کنیم که بستن برنامه های فعال در پس زمینه برای آزاد کردن حافظه رم در طولانی مدت نه تنها تاثیر قابل توجهی در افزایش سرعت ندارد، بلکه حتی می تواند سرعت گجت را کاهش دهد.

در هر صورت، زمانی اشغال بخش زیادی از حافظه رم توسط گوگل کروم مشکل زا می گردد که این موضوع برای فعالیت دیگر برنامه ها محدودیت ایجاد کند و سرعت سیستم کاهش پیدا کند. اگر می بینید که مرورگر کروم کامپیوتر شما بخش اعظمی از حافظه رم را اشغال می نماید ولی این موضوع تأثیر منفی در عملکرد کلی سیستم ندارد، لزومی به نگرانی وجود ندارد. البته اگر فکر می کنید این موضوع مشکل زا است و مثلاً کامپیوتر شما از مقدار کمی حافظه رم بهره می برد، می توانید کارهایی را انجام دهید.

10 افزونه برتر برای افزایش سرعت وب گردی

چطور می توان استفاده کروم از حافظه رم را محدود کرد؟

برای افزایش سرعت وب گردی و کاهش استفاده کروم از حافظه رم روش های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین ابزارها برای این کار، تسک منیجر کروم (Chrome Task Manager) است. مانند تسک منیجر ویندوز، در این ابزار مرورگر کروم می توانید میزان حافظه رم که تب ها و افزونه های مختلف کروم اشغال نموده اند، مشاهده کنید و بخش های موردنظر را به راحتی ببندید.

در ویندوز، بعد از بازار کردن گوگل کروم کلیدهای Shift و Esc را بفشارید و در مک هم برای این کار باید به منوی Window مراجعه کنید. در نهایت با انتخاب بخش های موردنظر، بر گزینه End process کلیک کنید.

در این بخش به تب ها و افزونه های که بخش زیادی از حافظه رم را اشغال نموده اند دقت کنید. گاهی اوقات یک تب به دلایل مختلف می تواند حافظه رم زیادی را تصرف کند. به غیر از این کار، می توانیم روش های دیگری هم توصیه کنیم.

بهره گیری از بخش Flags

کروم حاوی قابلیت های آزمایشی جذابی است که آن ها را در بخش Flags قرار داده است. یکی از این قابلیت ها، کاری می نماید که در صورت پایین بودن فضای آزاد حافظه رم، تب های بلااستفاده این حافظه را اشغال ننمایند و فقط در صورت کلیک بر آن ها فعال شوند. ابتدا در نوار آدرس عبارت chrome://flags را تایپ کنید و بعد از جستجوی automatic tab discarding، گزینه موردنظر را فعال کنید.

مدیریت پلاگین ها و افزونه ها برای کاهش استفاده از حافظه رم

علاوه بر امکان غیرفعال کردن افزونه هایی که بخش زیادی از حافظه رم را اشغال می نمایند، می توانید کاری کنید که تنها برای سایت های مشخصی فعال شوند. به عنوان مثال، فرض کنید که برای آنالیز گرامر متونی که تایپ می کنید، از افزونه Grammarly بهره می برید ولی مطمئناً نمی خواهید که این افزونه برای تمام سایت ها مورد استفاده قرار بگیرد. برای این کار، در بخش افزونه ها بر گزینه Details که در پایین بخش موردنظر قرار گرفته است، کلیک کنید و در قسمت Site access، یکی از گزینه های On click یا On specific sites را انتخاب کنید.

اگر هم از افزونه های متعددی استفاده می کنید، می توانید SimpleExtManager را نصب کنید که به شما اجازه می دهد به راحتی تنها با یک کلیک افزونه های مختلف را در محیط های گوناگون فعال یا غیرفعال کنید.

سخن آخر

مرورگر گوگل کروم محبوب ترین مرورگر دنیا محسوب می گردد. گزینه های دیگر مانند فایرفاکس و اپرا هم از لحاظ مصرف حافظه رم تفاوت خیلی زیادی با کروم ندارند و به همین خاطر مهاجرت به یک مرورگر دیگر تصمیم ساده ای نیست. البته می توانید از مرورگری مانند Brave هم بهره ببرید که از افزونه های کروم پشتیبانی می نماید و حافظه رم بسیار کمتری را اشغال می نماید.

در نهایت باید بگوییم که کروم همچنان در بین مرورگرهای مختلف حرف زیادی برای گفتن دارد و به خاطر امنیت، سرعت و بهره گیری از هزاران افزونه جذاب، هواداران پروپاقرص زیادی دارد.

ترفندهایی برای استفاده حرفه ای از بوکمارک مرورگرها

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 29

به "چرا مرورگر گوگل کروم حجم زیادی از حافظه رم را اشغال می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرورگر گوگل کروم حجم زیادی از حافظه رم را اشغال می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید