هوش مصنوعی پیش از انسانها به مریخ کوچ می نماید؟ ، روباتها تا سال 2030 از زمین مهاجرت می نمایند

به گزارش انوار بلاگ، ایلان ماسک؛ مدیرعامل پروژه اسپیس ایکیس و از چهره های سرشناس عرصه فضانوردی، اعلام نموده که چندان معین نیست انسانها نخستین ساکنان دائمی مریخ باشند و شاید روبات ها پیش از انسانها به مریخ مهاجرت نمایند.

هوش مصنوعی پیش از انسانها به مریخ کوچ می نماید؟ ، روباتها تا سال 2030 از زمین مهاجرت می نمایند

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخا، ایلان ماسک، اخیرا در حال کار برای راه اندازی یک پایگاه در مریخ تا پیش از سال 2030 است، اما چندان قطعیتی وجود ندارد که نخستین ساکنان دائمی این پایگاه را انسانها تشکیل دهند.

درواقع ایلان ماسک اظهار داشت، هم اکنون شانسی 30 درصدی برای مهاجرت هوش مصنوعی، پیش از انسانها به مریخ قال است و ممکن است این شانس به مرور زمان افزایش پیدا کند.

این یک اظهار نظر جسورانه از کارآفرینی سرشناس در عرصه فناوریهای فضایی است که تا پیش از این همواره از قانون گذاران می خواست مخاطرات هوش مصنوعی را به طور جدی تری دنبال نمایند و به نوعی به نظر می رسید نسبت به روباتها و هوش مصنوعی فوبیا دارد.

اکنون خود او که از نقادان اصلی هوش مصنوعی بود، در حال توسعه طرح هایی جاه طلبانه در عرصه فضانوردی است که اتفاقا به نوعی با هوش مصنوعی نیز مرتبط است. او در حال کار روی یک برنامه زمانی ویژه برای ارسال دو سفینه پیشرفته به مریخ تا سال 2022 است و زمینه سازی هایی را نیز برای ارسال چهار سفینه دیگر در سال 2024 تدارک دیده است.

بعضی تحلیلگران معتقدند ایلان ماسک طی 7 تا 10 سال آینده، آغاز به فرستادن انسان ها به مریخ می نماید اما خود او این ادعا را چندان قطعی نمی بیند و احتمال می دهد روباتها از انسانها سبقت بگیرند.

البته فراموش نکنیم که پیش از این و در سال 2001 یک هوش مصنوعی مستقل در پایگاه مریخ مستقر شده است. اما این سیستم صرفا جنبه تعمیراتی، ارسال و مخابره بعضی پیغام ها و اموری نه چندان خاص را بر عهده دارد، این در حالی است که از سخنان ایلان ماسک چنین استنباط می گردد که میخواهد شهروند روباتیک به مریخ ارسال کند.

در کنار همه این موارد نکته جال این است که ایلان ماسک در ماه نوامبر مدعی شد که 70 درصد محتمل است خود به عنوان یک شهروند مریخی تصمیم بگیرد سالهای به جای مانده عمر خود را در مریخ بگذراند.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 دی 1401 بروزرسانی: 1 دی 1401 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 16632

به "هوش مصنوعی پیش از انسانها به مریخ کوچ می نماید؟ ، روباتها تا سال 2030 از زمین مهاجرت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی پیش از انسانها به مریخ کوچ می نماید؟ ، روباتها تا سال 2030 از زمین مهاجرت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید