نگرانی عفو بین الملل از حملات علیه مدافعان حقوق بشر در افغانستان

به گزارش انوار بلاگ، سازمان عفو بین الملل در گزارش تازه خود ابراز نگرانی نموده که فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان با ترس، سوء استفاده، تهدید و خشونت روبه رو هستند.

نگرانی عفو بین الملل از حملات علیه مدافعان حقوق بشر در افغانستان

به گزارش انوار بلاگ، در تازه ترین گزارش این نهاد که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، آمده که این مدافعان توسط دو طرف درگیری، دولت و مخالفان و همچنین گروه های مسلح مورد حمله قرار می گیرند.

این نهاد افزود، در سال 2015 خودروی کارمندان حقوق بشر افغانستان در شرق این کشور هدف حمله نهاده شد و دو نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. دولت افغانستان تاکنون کسی را در ارتباط به این رویداد بازداشت نکرده است.

این نهاد افزود که در چند سال اخیر بیشتر از 10 مورد حمله و تهدید علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان ثبت شده که هیج یک از آنها توسط دولت به شکل درست پیگیری نشده است.

سازمان عفو بین الملل با اشاره به افزایش خشونت ها در افغانستان و این که در سال 2018 بیشترین تلفات به غیرنظامیان وارد شده، خاطرنشان کرد که موارد خشونت علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان به طور گسترده توسط دولت و نهادهای بین المللی نادیده گرفته شده اند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که دولت افغانستان در انجام تحقیق درباره حمله ها به فعالان حقوق بشر در افغانستان ناکام بوده است.

بر اساس گزارش بی بی سی، عمر وریچ، معاون بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین الملل می گوید: فعالان حقوق بشر در افغانستان نه تنها در یک محیط پرمخاطره فعالیت می نمایند بلکه با تهدید از طرف دولت و گروه های مسلح روبرو هستند.

او افزود که مدافعان و فعالان حقوق بشر در این شرایط سخت کار می نمایند و با تهدید جدی جانی روبرو هستند. آنان در مقابل بی عدالتی ها برای دفاع از حقوق دیگران به اعتراض خود ادامه داده اند.

وریچ توضیح داد، دولت افغانستان وظیفه دارد که به این قشر از جامعه احترام گذشته، آنان را حمایت و محافظت کند و از فعالیت هایشان پشتیبانی کند.

او افزود، جامعه جهانی نیز در این شرایط سخت، مدافعان و فعالان حقوق بشر افغانستان را از یاد برده و دستاوردها و موثر بودن آنان را به رسمیت نشناخته است. این نهاد خواهان حمایت فوری جامعه جهانی از مدافعان و فعالان حقوق بشر در افغانستان شده است.

در گزارش عفو بین الملل آمده که با توجه به تهدیدها و خطراتی که مدافعان و فعالان حقوق بشر در افغانستان با آن روبرو هستند، آنان معتقدند که به حمایت دولت افغانستان اعتماد ندارند.

این نهاد افزوده که در سال 2017 وقتی گزارش افغانستان درباره شکنجه به کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل داده می شد، بر نهادهای مدنی افغانستان فشار وارد شد که نام مقام های ارشد دولتی از گزارش حذف گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 148

به "نگرانی عفو بین الملل از حملات علیه مدافعان حقوق بشر در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی عفو بین الملل از حملات علیه مدافعان حقوق بشر در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید