مرقع مینا در کاخ گلستان بال گشود

به گزارش انوار بلاگ، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان، از رونمایی مجموعه خطوط میر عماد موسوم به مرقع مینا در کاخ گلستان اطلاع داد.

مرقع مینا در کاخ گلستان بال گشود

ایرنا: مسعود نصرتی، گفت: کتاب مرقع مینا به خط میرعماد با حضور استاد حسین الهی قمشه ای، تعدادی از اساتید و فرهیختگان این حوزه در موزه مخصوص کاخ گلستان رونمایی می شد.

وی اضافه کرد: مجموعه خطوط میرعماد موسوم به مرقع مینا در 30 صفحه به ابعاد رحلی با جلد گل و مرغ بر روی کاغذ گلاسه در تیراژ 2 هزار نسخه چاپ شده است؛ گنجینه خطی میراث جهانی کاخ گلستان در بین تمام مجموعه های نفیس جهان از نظر محتوا و عیار هنری منحصر بفرد بوده و از میان آثار به جامانده از میرعماد در سراسر جهان ، آنچه که در کتابخانه کاخ گلستان نگهداری می گردد، جزو بهترین خطوط این هنرمند است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: بسیاری از نسخه های خطی این کتابخانه، در زمان مظفرالدین شاه ، توسط رئیس کتابخانه ، لسان الدوله، به سرقت رفته که در نتیجه کوشش های نظمیه وقت، تعدادی از این آثار به کاخ گلستان بازگردانده می گردد؛ یکی از این کتاب های به سرقت رفته، مجموعه ای است از خطوط میرعماد و شاگردانش، موسوم به مرقع مینا ، که به تایید موسی مرات الممالک در سند کتاب، توسط نظمیه به کتابخانه سلطنتی بازگردانده می گردد.

نصرتی توضیح داد: خط نستعلیق که عروس خطوط اسلامی نامیده می گردد به دست میرعماد به اوج لطافت و صلابت خود رسیده است، این هنرمند خط را به جایگاهی رسانده که نه اساتید پیش از او و نه شاگردان و پیروان او تا به امروز یارای آن نبوده تا به قلمرو قلمرانی میرعماد نزدیک گردد.

او اضافه کرد: کتاب مرقع مینا به خط میرعماد برای نخستین بار توسط بابک بزرگ پناه، خوشنویس و کارشناس نسخ خطی به چاپ رسیده و مدیر هنری آن استاد مجتبی سبزه از خطاطان و کارشناسان مجرب این حوزه است. از آنجا که آثار بزرگانی چون میرعماد ثمره معرفت بالای ایشان است، انتشار آثار به جامانده از این هنرمندان در ارتقای افق دید هنرمندان معاصر بسیار موثر خواهد بود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 241

به "مرقع مینا در کاخ گلستان بال گشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرقع مینا در کاخ گلستان بال گشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید