سرطان در کمین اردبیلی ها

پوپک قاسمی- اردبیل - خبرنگار: شیوع چشمگیر بیماری سرطان به ویژه در گوارش علاوه بر نگرانی شهروندان، اردبیل را به قطب بیماری سرطان معده تبدیل کرده است تا زنگ هشدار برای همه به صدا درآید.

سرطان در کمین اردبیلی ها

مرکز مطالعات بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از سال 79 به دلیل اهمیت موضوع، تحقیقات خود در زمینه کنترل بیماری های خاص مانند سرطان را در این استان آغاز کرده است اما همچنان شیوع سرطان به ویژه سرطان معده در این استان نگران کننده است به طوری که اردبیل در بروز سرطان معده بالاترین آمار در ایران بعد از استان گیلان را دارد. کافی است در راهروهای بیمارستان امام خمینی(ره) اردبیل قدم بزنید تا بیماران و خانواده های درگیر سرطان را ببینید که پیر و جوان نمی شناسد.

مشکل معده در 95درصد اردبیلی ها

طبق آمار ارائه شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میزان شیوع سرطان معده در اردبیل و آذربایجان شرقی بالاست تا حدی که عنوان شده است کمتر از 5 درصد مردم اردبیل معده سالم دارند و 95 درصد دیگر دارای عفونت و التهاب هستند. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل حدود 20 درصد از سرطان های تشخیص داده شده در این استان مربوط به سرطان دستگاه گوارش است که بیشتر آن سرطان معده است. قدرت اخوان اکبری در مورد علت شیوع سرطان در استان اظهار می کند: از نظر جغرافیایی، واقع شدن استان اردبیل در منطقه کمربندی سرطان که از آسیای میانه، چین تا سواحل جنوبی دریای خزر ادامه پیدا می کند در بالا بودن بروز سرطان های گوارشی نقش دارد.

وی می افزاید: سردسیر بودن و استفاده از وسایل گرمایشی، مصرف بیش از حد گوشت قرمز، مصرف اندک سبزیجات، استعمال دخانیات و مصرف زیاد نمک از دلایل بروز سرطان معده در اردبیل است. این مسئول بر پیشگیری ها و مراقبت های پیش از ابتلا به بیماری تاکید می کند و می گوید: باید برای آموزش و مراقبت ها فرهنگ سازی گردد تا با تغذیه درست و مراقبت های لازم تا حد امکان از ابتلا پیشگیری کرد و در صورت ابتلا نیز با مراجعه بهنگام پروسه درمان آسان تر گردد.

اقدامات انجام شده

اخوان اکبری درباره اقدامات انجام یافته برای جلوگیری از شیوع بیماری سرطان اظهار می کند: برنامه های غربالگری سرطان به طور مستمر از سوی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان انجام می گردد و انتظار داریم مردم با مشارکت در این طرح ها به آگاهی خود و تشخیص به موقع بیماری کمک کنند تا مراحل درمان با امید به بهبودی بیشتر و هزینه های کمتر طی گردد.

وی می افزاید: از ده سال پیش مرکز تحقیقات سرطان سیستم گوارش به نام کلینیک ارس راه اندازی شده است و اطلاعات مربوط به شیوع و بروز انواع سرطان ها نیز در سامانه وزارتی ثبت می گردد. باید توجه داشته باشیم مطالعات این حوزه زمانبر است و ما با ثبت و تحقیق همه جزئیات به دنبال استخراج دلیل اصلی شیوع سرطان معده در اردبیل هستیم.

ریشه سرطان در تغذیه و فرهنگ غلط

فوق تخصص رادیوتراپی در بیمارستان امام خمینی(ره) اردبیل اظهار می کند: این باور غلط در بین شهروندان اردبیلی وجود دارد که مبتلا به هیچ بیماری ای نیستند. برای مثال با وجود کهولت سن به پزشک مراجعه نمی کنند در حالی که بیماری هایی مانند همین سرطان در غربالگری ها از افراد سالم شناسایی می گردد. امیرعباس کنی می افزاید: دوره درمان بیماری هایی مانند سرطان شاید برای بیمار و همراهان آن ها سخت باشد، توصیه می کنیم حتماً تا آخرین مراحلی که پزشک تجویز می کند دوره درمان تکمیل گردد. چراکه گاهی به دلیل خسته شدن از دوره درمان و گاه نبود هزینه درمانی که به سوی موفقیت پیش می رود، بیماری کاملاً برمی گردد و همه زحمات به باد می رود.

وی مردم را به تغدیه سالم و فعالیت بدنی توصیه می کند و می گوید: مردم باید به فواید و ضررهای انواع خوراکی ها آگاه باشند و با تغذیه درست مانند استفاده از سیزیجات و گیاهان حاوی آنتی اکسیدان بدن خود را در مقابل ابتلا به بیماری مقاوم تر کنند. کنی با تأکید به این که برخی سرطان ها با مراجعه و تشخیص به موقع قابل درمان و کنترل هستند، می افزاید: شهروندان باید در مدت های تعیین برای تست غربالگری به پزشک مراجعه کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 23 مهر 1398 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 202

به "سرطان در کمین اردبیلی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان در کمین اردبیلی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید