رویدادهای کارآفرینی، دختران دبیرستانی را با راستا جدیدی آشنا می نماید

به گزارش انوار بلاگ، تهران- خبرنگاران- فکر کردن به مسیرهای تازه برای کسب و کار، احتیاج به بستری دارد که به افکار خلاقانه جهت دهد. بستری که فعالان حوزه کسب و کار و سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال فراهم کردن آن هستند. این بستر تازه، دختران دبیرستانی را به سمت و سوی جدیدی در ایجاد کسب و کار راهنمایی نموده است.

رویدادهای کارآفرینی، دختران دبیرستانی را با راستا جدیدی آشنا می نماید

به گزارش روز شنبه خبرنگار علمی انوار بلاگ، باغ کتاب تهران روز پنجشنبه میزبان یک رویداد شاد و سراسر امید بود. دخترانی که چهره شان حتی یک لحظه از هیجان خالی نمی شد. مدام از ایده شان صحبت می کردند، به داستان پیروزیت و شکست های سخنران های مراسم فکر می کردند و برای ارائه ایده شان هیچ خجالتی به خرج نمی دادند.

مانند افرادی که ایده شان را اجرا نموده اند، کسب و کارشان گرفته و این روزها صاحب برندهای بزرگ هستند صحبت می نمایند. معین است دنیایشان عوض شده است. یاد گرفته اند که راستا پیروزیت و خلق ثروت فقط از دانشگاه و دکتر و مهندس شدن نمی گذرد. خلاقیت می تواند یک تنه به تمام این ها برنده گردد.

دانش آموزان سال نهم و دهم دبیرستان، اکثریت افراد شرکت نماینده در این رویداد را تشکیل می دهند. دخترانی که به گفته خودشان تا قبل از این نمی دانستند معنی IT چیست و چه استفاده ای می توان از آن کرد. اما الان اوضاعشان فرق نموده. یاد گرفته اند که دنیای کسب و کار و ساخت اپلیکیشن های پیروز تنها چند قدم با آن ها فاصله دارد. قدم هایی که با شرکت در کارگاه ها و رویدادهای این چنینی به سرعت برداشته خواهد شد.

در سالن شماره هشت پردیس باغ کتاب، تا جایی که چشم کار می نماید دختران سورمه ای پوش دبیرستانی، پشت میزهای بزرگ نشسته اند و با جدیت مشغول صحبت با هم هستند. ایده هایشان روی مقواهای بزرگ پهن شده روی میز پخته تر می شوند و بعد به لپ تاپ ها و تبلت ها انتقال پیدا می نماید.

مریم و هانا، همراه شش نفر از دوستان هم مدرسه ای شان که همگی در رشته های ریاضی و تجربی درس می خوانند، مدت ها به این فکر می کردند چطور باید به محیط زیست و خصوصا هدررفت آب یاری نمایند. آن ها با طراحی یک سر شیر سنسوردار قرار است به هدفی که دارند جامه عمل بپوشاند.

ایده آن ها به همین جا ختم نمی گردد، برای کسب درآمد و توسعه ایده شان نیز برنامه های جذابی دارند. مریم مرتضوی دختر کلاس دهمی مدرسه فراست درباره گروه سراب و اپلیکیشنی که قرار است با همین نام بسازند، به خبرنگار انوار بلاگ گفت: مصرف آب در کشور ما خیلی زیاد است و هر سال که می گذرد بیش از گذشته کمبود آب احساس می گردد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برنامه ای طراحی کنیم که جلوی هدر رفتن آب را بگیرد.

به گفته مریم، آن ها ایده ساخت سر شیر آب هوشمند را در ذهن شان پرورش داده اند که به یاری آن می توان جلوی استفاده بی رویه از آب را گرفت: ما یک محصول طراحی کردیم که سرشیر سنسوردار است و می توان میزان آب مصرفی که مدنظر افراد است را با اپلیکیشنی که روی گوشی نصب می گردد، تنظیم کند.

او در ادامه گفت: زمانی که میزان مصرف آب از آن حدی که در نظر گرفته شده بالاتر برود، سرشیر آغاز می نماید به نور پخش کردن و هشدار می دهد که میزان مصرفی که مدنظرش بوده به خاتمه رسیده است. استفاده و نصب این سرشیر در هتل ها و مکان های این چنینی می تواند تا حد زیادی به کاهش مصرف آب یاری کند.

هانا یکی دیگر از بچه های گروه است که به مسائل تجاری و اقتصادی نیز اهمیت می دهد و می داند که باید به محصولی که قصد ارائه اش را دارند، از بعد تجاری نیز نگاه نمایند: قبل از برگزاری رویداد کارآفرینی قرار شد ما به ایده ای که در ذهن داریم فکر کنیم. یادم است قبل از آغاز سیل در کشور مدام به این می کردیم که چقدر کمبود آب داریم.

او در ادامه می گوید: قرار است افرادی که اپلیکیشن سراب را دنبال می نمایند هر روز یکسری نکته درباره چگونگی مصرف کمتر آب بخوانند. بعد در مسابقاتی که با هدف فرهنگسازی برای مصرف آب نیز در اپلیکیشن برگزار می گردد، شرکت نمایند و پس از قرعه کشی جایزه بگیرند.

این دختر 16ساله در مورد تاثیری که برگزاری رویدادهای کارآفرینی در خلق و اجرایی شدن چنین طرح هایی دارد، گفت: خیلی از ما اولین مرتبه ای بود که به ایده ای برای حل مسائل زیست محیطی فکر کردیم. شاید اگر این رویداد برگزار نمی شد، ایده ما در حد همان ایده باقی می ماند و اجرایی نمی شد.

گوشه دیگر سالن یک گروه کوچک دو نفره نشسته اند. آن طور که به نظر می رسد، تنها گروه دو نفره در سالن هستند که با جدیت روی ایده ای که در ذهن دارند کار می نمایند. آن ها یکراست رفته اند سر اصل ماجرا؛ کسب ثروت.

دو دختر با یک نام مشترک گروه کوچکی را تشکیل داده اند. این دو مبینا که در مقطع دهم دبیرستان و در رشته تجربی تحصیل می نمایند از اسلامشهر برای شرکت در این رویداد آمده اند.

آن ها می گویند: قبل از برگزاری این رویداد اصلا نمی دانستیم IT چیست و چطور می توان از آن استفاده کرد. سرمان در کتاب و دفتر بود و فقط درس می خواندیم. فکر می کردیم ورود به این حوزه خیلی سخت است. سخت هم بود اما با چند کارگاهی که برای مان برگزار کردند. خیلی ساده به اصول این کار آشنا شدیم. نگاه ما به آینده عوض شد.

این گروه کوچک در ادامه درباره اپلیکیشنی که قصد ساخت آن را دارند، گفتند: ما ایده یک اپلیکیشن را داریم با نام دیزاین با من. اپلیکیشنی که تمام تولیدنمایندگان و طراحان تم مهمانی و تولد را به کسانی که قصد برگزاری مراسم دارند وصل می نماید.

آن ها افزودند: افراد زیادی هستند که می توانند کارهای این چنینی انجام بدهند. اما بستر برقراری ارتباط برای آن وجود ندارد، ما می خواهیم این راه ارتباطی را وصل کنیم و در کنار آن، خودمان هم با تبلیغ دریافت از آن ها به درآمدزایی برسیم.

علمی**9207**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 33

به "رویدادهای کارآفرینی، دختران دبیرستانی را با راستا جدیدی آشنا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویدادهای کارآفرینی، دختران دبیرستانی را با راستا جدیدی آشنا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید