حیثیت انتشار کتاب شعر از بین رفته است، 40 سال شعر گفته ام اما فقط یک کتاب منتشر کرده ام

به گزارش انوار بلاگ، یک شاعر پیشکسوت بیان نمود: انتشار بی رویه کتاب شعر حیثیت انتشار کتاب شعر را از بین برده است؛ یعنی وقتی امروز مجموعه شعری منتشر می شود، انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

حیثیت انتشار کتاب شعر از بین رفته است، 40 سال شعر گفته ام اما فقط یک کتاب منتشر کرده ام

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، نقد و بررسی کتاب ها و آثار منتشرشده در طول سال و نگاهی به چگونگی فرایند حرکت جریان شعر کشور می تواند به شاعران و مخاطبان و علاقه مندان به شعر فارسی کمک کند تا جهت بهتری را در آینده طی کنیم.

به منظور بررسی شرایط شعر در دهه نود به سراغ اسماعیل امینی، شاعر و استاد دانشگاه رفتیم؛ این شاعر پیشکسوت در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران، درباره جریان شعر در دهه نود گفت: دو تا مسئله همزمان رخ داد؛ یکی اینکه همه آن هیاهوهای قبلی که هر کس کشف کوچکی در شعر یا تکنیک ساده ای پیدا می کرد با هیاهو تلاش می کرد روی آن مکتب راه بیندازد یعنی یک دکمه پیدا کرده بود می خواست برای آن یک سری کت بدوزد؛ همه این هیاهوها همه خوابید. جریان ها و شاعران در این طرف آن طرف می گفتند مثلاً جز این فرم از غزل که ما می گوییم شعر دیگری نیست و هر چه غیر از این است شعر نیست.

وی افزود: نمی گویم آن کارها همه باطل بوده، اما آن پیشنهاد یک پیشنهاد در کنار بقیه بوده است. مثلاً من قطار را برای حمل و نقل اختراع کردم؛ می توانم بگویم جز این، وسیله حمل و نقل دیگری نیست؟ این یک امکان است در کنار امکانات دیگر. این را در دهه هفتاد داشتیم و تا حدودی در دهه هشتاد که این تمام شد. الان فهمیدیم که اینها در کنار هم زیست مسالمت آمیز دارند بدون آنکه یکدیگر را انکار کنند و این مسئله خوب است. الان به این پختگی رسیدیم.

این استاد دانشگاه با تأکید بر این نکته که ما این قدر به انتشار شعر به خصوص کتاب شعر نیاز نداریم، بیان نمود: یک مسئله بد دیگری که در شعر به آن مبتلا شده ایم، این است که اشتیاق نسبت به انتشار شعر زیاد شده است. اغلب شاعرها مثل مغازه هایی هستند که همه اش ویترین است و در انبار شعر خود هیچ چیزی ندارند. حتی این ویترین را یک روز در این مغازه پهن می کند، فردا در یک مغازه دیگر یعنی یک اثر را با چند ناشر کار می کند. در حالی که مغازه 10 درصد اجناسش در ویترین است و نود درصد در انبار. شاعران امروز هیچ انباری ندارند و همه اش عرضه است در این کتاب، در آن وبلاگ یا آن صفحه مجازی و ... این اشتیاق شدید نسبت به انتشار شعر به جریان شعر ضربه می زند.

امینی اظهار کرد: کتاب شعر به صورت وحشتناک در حال انتشار است به همین دلیل حیثیت انتشار کتاب شعر از بین رفته است. یعنی وقتی کتاب شعری منتشر می شود انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است. در قدیم در طول یک سال نهایتاً 10 مجموعه شعر منتشر می شد. اما الان هر هفته ای صد کتاب شعر در می آید و این دیگر اتفاق نیست.

وی درباره عطش شاعران برای انتشار کتاب گفت: علت اصلی آن هم این است که ما در دوران کمیت زندگی می کنیم در دوران عددها و آمارها. تا می گویی شاعرم می پرسند چند کتاب منتشر شده داری؟ تا می گویید استاد دانشگاه هستم می گویند تعداد تألیفاتت را بگو. یک نفر نمی پرسد چند کتاب خوانده ای؟ به طور پیش فرض انگار همه باید کتاب بنویسند، بالاخره باید هزار کتاب خواند تا بتوان یک کتاب نوشت.

این شاعر برجسته ضمن مطرح کردن سؤالاتی مطرح کرد: چرا شاعری که درآمد ماهیانه اش مثلاً سه میلیون تومان است حاضر می شود مثلاً ده میلیون بدهد کتاب شعر منتشر کند؟ شاعر یک ترانه کار می کند اندازه 10 کتاب سود مالی می برد. پولی در انتشار کتاب نیست فقط به خاطر آن کمیت و عددی که گفتم این کار انجام می شود.

امینی ابراز کرد: من چهل سال است شعر می گویم یک کتاب کمتر از صد صفحه دارم و بقیه را دور ریختم. شاعران ما هیچ چیز را دور نمی ریزند همه را نگه می دارند. این مسئله هم دو دلیل عمده دارد یکی زندگی در روزگار کمیت است که همه فکر می کنند کسی که 10 تا کتاب شعر دارد از کسی که دو کتاب شعر دارد باسوادتر است. دومین دلیل پول بی خودی است که به فضای شعر وارد شده است.

این شاعر پیشکسوت درباره پول های بی خودی که در حوزه کتاب وجود دارد، تشریح کرد: اینکه ارشاد کاغذ می دهد، کتاب می خرد از ناشرها حمایت می کند جاهای دیگر هم از کتاب حمایت می کنند و مثلاً بن کتاب می دهند، باید همه این پول ها از جریان انتشار کتاب بیرون برود. کتاب باید اقتصاد خودش را داشته باشد تا آن وقت کتاب طبیعی بیرون بیاید؛ نه کتابی که برای پرکردن رزومه یا برای بیمه شدن یا امتیاز اداری است. کتابی باید دربیاید که جایش خالی باشد تا مردم بفرایند بخرند نه کتابی که با وانت بخرند برای فلان جا و هیچ کس هم نخواند.

وی اظهار داشت: اشتیاق به خواندن شعر در بین مردم از بین رفته است نه شعر معاصر حتی شعر مشاهیر ما. دیوان حافظ را جلوی مردمی که همه تحصیل کرده هستند بگیرید، ببینید چه کسی می تواند بخواند؟ به بزرگان شعر فارسی توجه نمی شود تا برسد به بزرگان شعر امروز. حتی کتاب های پرتیراژ هم این شرایط را دارند مردم آنها را می خرند چون مد است. من شعر سهراب سپهری را می خوانم هیچکس نمی داند شعر سهراب است پس معلوم است مجموعه هشت کتاب که پرفروش ترین کتاب شعر است را می خرند که خریده باشند نه اینکه بخوانند.

انتهای پیام/4028/پ

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

gigablog.ir: گیگابلاگ | با سیستم مدیریت محتوای گیگابلاگ همه وبسایت دارن

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 3550

به "حیثیت انتشار کتاب شعر از بین رفته است، 40 سال شعر گفته ام اما فقط یک کتاب منتشر کرده ام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیثیت انتشار کتاب شعر از بین رفته است، 40 سال شعر گفته ام اما فقط یک کتاب منتشر کرده ام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید