حذف وام از معادلات بازار مسکن

به گزارش انوار بلاگ، نسبت پوشش دهی وام خرید مسکن ظرف 2سال اخیر، از 53درصد به 16درصد کاهش یافته است

حذف وام از معادلات بازار مسکن

تازه ترین آمارها نشان می دهد قدرت اثرگذاری وام بر توان خرید متقاضیان مسکن ظرف 2سال گذشته تا یک سوم کاهش یافته است. آنالیز های انوار بلاگ نشان می دهد: میانگین قیمت مسکن از اواسط سال 96تاکنون 200درصد رشد داشته؛ در این فرایند، نسبت پوشش دهی قوی ترین تسهیلات اعطایی برای خرید مسکن، یعنی وام مسکن یکم زوجین، از 53درصد در سال 96به 16درصد در نیمه امسال رسیده است.

  • در انتظار افزایش رقم وام

براساس آمارها، میانگین قیمت یک واحد مسکونی مطابق با الگوی مصرف در شهر تهران در میانه سال 96معادل 337میلیون تومان بوده و تسهیلات 160میلیون تومانی مسکن یکم زوجین تهرانی بیش از نیمی از این هزینه را جبران می کرد. ارزش همین واحد مسکونی در میانه امسال به مرز یک میلیارد تومان رسیده و تسهیلات 160میلیون تومانی زوجین تهرانی فقط 16درصد از آن را پوشش می دهد.

در این وضعیت، افزایش سقف وام مسکن، تنها راهی است که برای ترمیم شکاف میان قدرت پوشش دهی وام و ارزش مسکن وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه افزایش وام مسکن منجر به تحریک و رشد دوباره قیمت مسکن می گردد، عملاً این گزینه از دستور کار خارج شده است. هرچند با افزایش سقف وام مسکن، مبلغ اقساط بازپرداخت نیز بالا خواهد رفت و عملاً از دایره توان پرداخت متقاضیان وام مسکن خارج می گردد.

  • سقوط معاملات وام مسکن

در پی گرانی مسکن و کاهش شدید تقاضای مصرفی در این بازار، حجم معاملات و قیمت فروش اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس از ابتدای امسال با سقوطی بی سابقه روبرو شده است. براساس آمارهای فرابورس، حجم معاملات اوراقی گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به 210هزار برگه رسید که در مقایسه با هفته قبل از آن 45درصد کاهش داشت. همچنین آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می دهد جمعاً 8میلیون و 220هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که نسبت به پارسال 14درصد کاهش دارد.

البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال قبل از افت بسیار ملموس تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش اقتصادی این بازار شده است. طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون 369میلیارد و 900میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران دادوستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش 633میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال قبل 42درصد افت نموده است.

در این شرایط، قیمت هر برگه از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از 65هزار تومان در سال گذشته به محدوده 45هزار تومان در امسال رسیده، ازآنجاکه متقاضیان باید برای دریافت هر یک میلیون تومان وام مسکن از بانک مسکن، 2برگه از این اوراق را بخرد، هزینه دریافت یک فقره وام 60میلیون تومانی با این اوراق 2.5میلیون تومان کاهش یافته که البته در مقابل قیمت های بازار مسکن رقم دندان گیری محسوب نمی گردد و خریداران مسکن را به خرید مسکن با استفاده از اوراق ترغیب نمی کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 207

به "حذف وام از معادلات بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف وام از معادلات بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید