پاکستان برای تبادل نظر با هند شرط گذاشت

به گزارش انوار بلاگ، وزیر خارجه پاکستان، به تازگی طی تغییر موضع احتمالی دولت پاکستان، اعلام نموده است این کشور، به شرط آنکه هند رهبران کشمیر را آزاد کند و به او اجازه ملاقات با آن ها را بدهد، آماده گفت وگو است. در همین حال، هند بر موضع خود مبنی بر گفت وگو تنها در فضای دور از ترور و خشونت، تاکید نموده است.

پاکستان برای تبادل نظر با هند شرط گذاشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری هند، طبق نقل قولی از شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، این کشور هیچ گاه به درخواست گفت وگو با هند پاسخ منفی نداده است؛ با این حال، وزیر خارجه گفته است که ایجاد زمینه گفت وگو توسط هند، برایمان مشهود نیست. طبق اعلام منابع، بعضی از شرایطی که قریشی برای گفت وگو با هند در مصاحبه اش با بی بی سی بر شمرده است، لغو محدودیت ها در کشمیر، آزاد کردن رهبران محبوس کشمیری و دادن اجازه به وی برای ملاقات با آن رهبران بوده است.

پیش تر، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در مصاحبه با نشریه نیویورک تایمز ذکر نموده بود که گفت وگو، تنها زمانی امکان پذیر است که هند، از اقدامش مبنی بر الحاق غیر قانونی کشمیر عقب نشینی کند، کنترل بر رفت وآمدها [در کشمیر] را پایان دهد و نیروهایش را به پادگان ها باز گرداند.

در حالی که عمران خان و دیگر رهبران پاکستان تهدید نموده اند که وضعیت در کشمیر می تواند منجر به جنگ گردد، قریشی گفته است که جنگ، گزینه برخورد با مسئله کشمیر نبوده است.

تاکید قریشی بر گفت وگو، در حالی انجام شده که هند، مکررا تاکید داشته که مذاکره در صورتی امکان پذیر است که پاکستان، درخصوص تروریسم مرزی اقدامی برگشت ناپذیر و قابل تصدیق اتخاذ کند.

اس جاییشانکار، وزیر امور خارجه هند، روز آدینه گفت که هند میخواهد تا بر سر مسائل برجسته ای به طور دوجانبه با پاکستان و به دور از فضای خشونت و ترور مذاکره کند. این اظهارات او، پس از دیدار با کریستوس استایلیانیدز، کمیساریای اتحادیه اروپا در بروکسل انجام شده است. این مسئول اتحادیه اروپا، بر موضوع از سرگیری مذاکرات هند و پاکستان تاکیده نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: anvarblog.ir شناسه مطلب: 163

به "پاکستان برای تبادل نظر با هند شرط گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکستان برای تبادل نظر با هند شرط گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید